| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Ağırlık yönetimi |

Sağlığı ve Hastalıkları

Normal Kadınlarda Amenore İçin Beslenme Önerileri

Amenore veya adetin yokluğu çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Medline Plus'a göre, genç kızlar 16 yaşına kadar adet görmeye başlamadılarsa birincil amenore yaşayabilirler. Bununla birlikte normalde aylık bir dönemi olan çocuk doğurma çağındaki kadınlarda ortaya çıkan sekonder amenore endişe verici olabilir. Çocuk doğurma çağındaki, hamile olmayan veya emzirmeyen bir kadınsanız ve üç ya da altı aydan fazla adet görmeyi bıraktıysanız, sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Doğru beslenme, amenore nedenlerini önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Nedenleri

Adet görmeyi bıraktıysanız, amenore nedenini belirlemenize yardımcı olur. 45 yaşın üzerindeyseniz amenore menopozla ilişkili olabilir. Hamileliği ekarte etmek için hamilelik testi yapın. Beslenme ve yaşam tarzıyla ilgili amenore nedenleri arasında çok fazla egzersiz, aşırı kilo verme, aşırı kilo alımı veya şişmanlık, yeme bozuklukları, zayıf beslenme ve çok az vücut yağı sayılabilir. Kadınlarda amenore diğer nedenleri arasında stres, anksiyete, hormon dengesizliği, bazı doğum kontrol yöntemlerinin kullanımı, endokrin hastalıkları veya diğer üreme hastalıkları türleri yer almaktadır.

Tip 1: Kalori Girişi

ve kilo vermeye çalışırken, aşırı kilo kaybını ve amenore oluşumunu önlemek için yeterince kalori tüketin. Fazla kilonuz varsa, Amerikan Diyetisyenler Birliği, 1 ila 2 Ibs arasında güvenli ve etkili bir oranda kilo vermenizi önerir. haftada. Bu amenore ile ilişkili kilo kaybını önlemelidir. Günlük kalori alımınızı günde 500 ila 1000 kalori kadar azaltın ya da günde 500 ila 1.000 kalori açığı oluşturmak için kalori azalmasını fiziksel aktiviteyle birleştirin.

Tip 2: Besin İhtiyaçları

amenore önlenmesine yardımcı olmak için her gün, vitaminler, mineraller ve protein de dahil olmak üzere. Tıp Enstitüsü, kadınların günde en az 46 g protein tüketmesini ve hamile ve emziren kadınların günde en az 71 g protein tüketmelerini önerir. Vitamin ve mineral eksikliklerini önlemeye yardımcı olmak için multivitamin takviyesi alın. Demir, kırmızı kan hücresi oluşumunda önemli bir rol oynadığından ve özellikle menstrüasyon yapan kadınlar için önemli olduğundan, demir için önerilen diyet ödeneklerinizi veya BKİ'nizi kullanın. Kadınlar için 19 ila 50 yaş arası demir için BKİ günde 18 mg'dır. Medline Plus, vücut yağ yüzdeleri olan kadınların yüzde 15 ila 17'den daha azının amenore yaşama olasılığının yüksek olduğunu bildirmektedir. Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu, tüm yetişkinleri günlük kalori alımlarının yüzde 20 ila 35'ini diyet yağlarından almaları için teşvik ediyor. Bu, günlük 2.000 kalorilik bir diyet tüketiyorsanız, kalorilerinizin 400 ila 700'ü veya 44 g ila 78 g'ının yağdan gelmesi gerektiği anlamına gelir.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]