| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Ağırlık yönetimi |

Sağlığı ve Hastalıkları

Egzersiz Sırasında Yağ Kullanımını Ne Etkileyen Faktörler

Çok sayıda faktöre bağlı olarak, vücudunuz egzersiz sırasında enerji için değişken yağ, karbonhidrat ve protein oranlarını kullanır. Diğer yakıtlardan daha fazla yağ yakmak, kilo vermeyi ümit eden kişiler için faydalı görünebilir. Bununla birlikte, egzersiz sırasında vücudunuzun yağ işleme şeklini etkileyen birçok faktör vardır.

Egzersiz Yoğunluğu

Egzersiz yoğunluğu enerji üretimini diğer değişkenlerden daha fazla etkiler. Örneğin, maksimum çabanızın yüzde 50'sinde veya altında gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler, yakıt olarak karbonhidratlardan daha fazla miktarda yağ kullanır. Geçiş konsepti veya yağ kullanımından karbonhidrat kullanımına geçiş, egzersiz yoğunluğu arttıkça gerçekleşir. Örneğin, maksimum yeteneğinizin yüzde 70 ila 80'inde egzersiz yaptığınızda karbonhidratlar enerjinizin yüzde 80'ini sağlayabilir.

Egzersiz Süresi

Uzun süreli egzersiz, bir saatten fazla süren depolanmış karbonhidratları tüketebilir vücudunuzun içinde. Sonuç olarak, egzersiz yoğunluğunuz ne olursa olsun, yağ ana enerji kaynağınız olur. Tahmin edebileceğiniz gibi, mevcut değilse vücudunuz karbonhidrat kullanamaz. Karbonhidrat tükenmesi ve daha sonra enerji için yağa güvenilmesi, uzun dayanıklılık aktiviteleri sırasında egzersiz performansınızı en aza indirir. Maraton koşucuları gibi dayanıklılık sporcuları, karbonhidrat mevcudiyetini ve en yüksek performansı sağlama umuduyla bir yarış boyunca karbonhidrat alırlar.

Eğitim Deneyimi

Eğitim, egzersiz sırasında yağ yakma yeteneğinizi geliştirir. Örneğin, haftalık iki aylık dayanıklılık egzersizinden sonra, vücudunuz antrenmandan önce dakika başına daha yüksek düzeyde yağ yakar. Aslında, elit sporcular egzersiz yaptıktan sonra ve dinlenme sırasında yağ yakmaya devam ediyor. Karbonhidrat koruması veya enerjiye göre yağa olan bağımlılığın artması, spor performansını destekler ve uzun süreli aktiviteler sırasında dayanıklılığı arttırır.

Kilo Kaybı ile İlgili Önemli Noktalar

enerjinin nereden geldiğine bakılmaksızın, içeri almak. Bu nedenle, toplam kalori harcaması yağ kaybı için harcanan kalori kaynağından daha önemli hale gelir. Düşük yoğunluklu egzersiz, yüksek yoğunluklu egzersizden dakika başına daha az kalori yakar ve sonuçta kilo kaybı için daha az faydalı olabilir. Örneğin, 180 kiloluk bir insan 10 dakika boyunca 4 mil yürürken 68 kalori ve 10 dakika boyunca 6 mil çalıştırırken 136 kalori yakar. Yürüme sırasında yağın karbonhidrat kullanım oranı daha fazla olmasına rağmen, kişi aynı zamanda yapılan bir çalışma sırasında neredeyse iki katı kadar kalori yakar. Her zaman olduğu gibi, bir egzersiz programına başlamadan önce bir doktora danışın.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com