| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Ağırlık yönetimi |

Sağlığı ve Hastalıkları

Kızılcık Suyu Anal Kaşıntıyı Azaltır mı?

Tıbbi olarak anüsit ve pruritus ani olarak adlandırılan anal kaşıntı, anüsün yakınında yoğun kaşıntı anlamına gelir. Bu rahatsız edici ve utanç verici semptomun, tıbbi tedavi gerektirenleri de içeren birçok nedeni vardır. Bazı ev ilaçları rahatlama sağlayabilse de, kızılcık suyu anal kaşıntıyı tedavi etmek veya önlemek için uygun bir madde değildir.

Anal Kaşıntı

Anal kaşıntı, cildin bu alandaki tahrişine cevap olarak ortaya çıkar. Anal kaşıntıların ortak nedenleri arasında hemoroitler, sedef hastalığı, egzama, uyuz, bit ve kıl kurtları, ayrıca mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar bulunur. Aşırı silme ve yıkama, anal bölgenizi tahriş edebilir. Sık sık ishal ve fazla kullanımlı müshil kullanmak da anüsünüzde kaşıntıya neden olabilir. Kolon ve rektum hastalıklarında uzmanlaşmış bir Kanadalı tıp merkezi olan Rudd Clinic'e göre, diyetinizdeki asitli yiyeceklere cevap olarak anal kaşıntı ortaya çıkıyor. Rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olabilecek öz bakım yöntemleri arasında hafifçe temizlik ve bağırsak hareketlerinden sonra talk pudrası kullanılması, pamuklu iç çamaşırı giyme, kokusuz tuvalet kağıdıyla silmeyi ve çinko oksit içeren koruyucu bir merhem sürmeyi içerir. Kaşıntı sizi kaşınmak istemesine rağmen, bu dürtüye neden olmak, hassas anal dokuların daha fazla tahriş olmasına neden olarak semptomların artmasına neden olabilir. Laksatiflerin ve sıkı giysilerin önlenmesi anal kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu Vaccinium macrocarpon bitkisinin meyvelerinden gelir. Birçok kişi kızılcık suyunun serinletici bir içecek olarak tadını çıkarırken, diğerleri onu tamamlayıcı bir ilaç olarak kullanır. Kızılcık ürünlerinin yaygın olarak kullanılan tıbbi kullanımları idrar yolu enfeksiyonlarının, ülserlerin, kalp hastalıklarının ve kanserin önlenmesi ve tedavisini içerir, ancak kızılcıkların potansiyel iyileştirici özellikleri olası faydaları doğrulamak için ek araştırma gerektirir. Rudd Kliniği, bu içeceğin asitliğinden dolayı kızılcık suyunu içmekten kaçınmak için insanları anal kaşıntı ile uyarır. Bu klinik ayrıca elma, portakal, greyfurt ve limon suyu gibi bazı diğer meyve sularını içmekten kaçınmanızı önerir. rahatlama sağlamak. Çoğu anal kaşıntı vakası zararsız olsa da, bu semptomun kanser dahil ciddi bir nedeni olabilir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com