|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Beslenme
Sağlığı ve Hastalıkları

Dobbhoff Besleme Borusu Vs. PEG

Bir hasta normal besin alımını yaparak beslenme ihtiyaçlarını karşılayamadığında, beslenmenin doğrudan mideye veya bağırsaklara verilmesine izin veren bir besleme tüpü yerleştirilebilir. Bir besleme tüpü hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Dobhoff besleme borusu (ayrıca bir NG tüpü olarak da bilinir) ve PEG (perkütan endoskopik gastrostomi) tüpü, kullanılan en yaygın besleme tüpleridir.

Dobhoff Besleme Tüpü

Dobhoff besleme tüpü burundan geçirilir ve yemek borusundan mideye geçti. Komplikasyon riskini azaltmak için besleme tüpünün uygun şekilde yerleştirilmesi onaylanmalıdır. Daha sonra hastanın yeterli beslenmesini sağlamak için tüpün içinden beslenme formülleri ve bazı sıvı ilaçlar geçebilir.

Dobhoff Besleme Tüplerinin Avantajları

Dobhoff besleme tüpünün avantajları, yerleştirme ve çıkarma kolaylığıdır. boruyu yerleştirmek için herhangi bir ameliyat gerekmediğinden ve göreceli olarak düşük maliyetlidir.

Dobhoff Besleme Tüplerinin Dezavantajları

Dobhoff besleme borusu yarı sert olduğu için uzun bir süre sonra rahatsızlık verebilir. . Bu nedenle, bir Dobhoff besleme tüpü genellikle sadece 2 ila 3 haftadan daha az bir süre için tüp beslemesine ihtiyaç duyacak hastalarda kullanılır.

PEG Tüpü

PEG tüpü tüpün küçük olduğu cerrahi prosedür sırasında yerleştirilir. bir kamera ile ağzına yerleştirilir ve yemek borusundan mideye geçirilir. Kamera, cerrahın midenin içini görmesini ve besleme tüpünün uygun şekilde yerleştirilmesini sağlar. Besleme tüpü karın duvarındaki bir kesiden sokulur ve mideye dayanır ve deriden çıkar. Dobhoff besleme tüpünde olduğu gibi, yeterli beslenme sağlamak için tüpten besleme formülleri ve bazı ilaçlar geçebilir.

PEG tüplerinin avantajları

PEG tüpünün avantajları hasta rahatlığı, artan hasta hareket kabiliyetidir ve PEG tüpünü süresiz olarak beslemeler için kullanma yeteneği

PEG tüplerinin dezavantajları

PEG tüp beslemelerinin en büyük dezavantajı, kesi bölgesi çevresinde enfeksiyon riskinin artmasıdır. PEG tüpü olan hastalarda uygun yara bakımı önemlidir. PEG tüpüyle, eğer farkındalık düzeyi düşükse, yani demans gibi bir hastanın aspire edilmesi (akciğerlere sıvı solumak) riski biraz daha yüksektir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]