| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Plavix ve Balık Yağı

Doktorlar, kanın pıhtılaşmasını önlemek ve kalp hastalığı ve felç riskini azaltmak için ilaç Plavix'i reçete eder. Balık yağı, yüksek kan kolesterolünü azaltmak için kullanılan yaygın bir sağlık takviyesi olup kan pıhtı oluşumunu da önleyebilir. Bu nedenle, bu iki ilacı birlikte almak hayatı tehdit edici olabilecek aşırı kanamaya neden olabilir. Plavix'teyken balık yağı ve diğer takviyeleri almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Plavix

Plavix, kısa süre önce felç geçirmiş kişiler için reçete edilen antikoagulan ilaç klopidogrel bisülfatın bir markasıdır. kalp krizi ya da kardiyovasküler hastalık riski altında olan. Drugs.com, bu ilacın, trombositleri inhibe ederek, kanınızdaki hücrelerin pıhtılaşmasını, birbirine yapışmasını veya topaklanmasını önleyerek kan pıhtılarını önlediğini belirtmektedir. Plavix, daha iyi kardiyovasküler sağlık için atardamarlardan kan akışını iyileştirir.

Kan Pıhtısı Riski

Trombositler, vücudunuzdaki ana pıhtılaşma faktörleri olan kan hücreleridir. Bir yaralanma meydana geldiğinde, bu hücreler pıhtılaşır veya birbirine yapışarak kanamayı durduran ağ benzeri bir pıhtı oluşturur. Bununla birlikte, kan damarlarında hasar, iltihaplanma, ateroskleroz, sertleşme, yaralanma ve yağ plaklarının birikmesi nedeniyle oluşan kan pıhtıları da oluşabilir. Pıhtı ve plaklar kan akışını engelleyerek atardamarları önemli ölçüde daraltabilir ve sertleştirebilir. Pıhtılar ayrıca ayrılabilir ve vücudun diğer bölümlerine geçerek trombüs veya tıkanmaya neden olabilir. Kalp, akciğerler ve beyindeki kan pıhtıları ölümcül olabilir ve acil tedavi gerektirebilir.

Balık Yağı

Balık yağı, yüksek kolesterol veya trigliserit seviyelerini azaltmak ve ateroskleroz ve kalp hastalığı riskini azaltmak için doğal bir ilaçtır . MayoClinic.com, balık yağının trombosit agregasyonu veya topaklanması, uzun süreli kanama süresi ve artmış fibrinoliz veya kan pıhtılarının parçalanmasıyla bağlantılı omega 3 yağ asitleri içerdiği konusunda uyarır. Daha yüksek dozlarda omega 3 yağ asitleri bu etkilere sahip gibi görünmekle birlikte, Plavix ve diğer antikoagülan veya kan inceltici ilaçlar ile balık yağı almamanız gerekir. Yüksek dozda balık yağı almak, hemorajik veya kanama felci, burun kanaması ve diğer anormal kanama riskinizi artırabilir.

Plavix Yan Etkileri

Plavix ayrıca yaşamı tehdit edici kanama riskinizi artırabilir. Drugs.com, bu ilacı alan hastalara, kesilme ve vücuda zarar verme olasılığını artıran aktivitelerden kaçınmaları konusunda tavsiyede bulunur. Normal bir kesmeden veya yaralanmadan aşırı derecede kanamanız olduğunu veya herhangi bir olağandışı kanama belirtisi olduğunu fark ederseniz acil tıbbi yardım alın. Doktorunuza bildirmeniz gereken diğer yan etkiler arasında burun kanaması, idrar veya dışkıdaki kan, siyah, katranlı dışkı, kaşıntılı cilt döküntüsü ve ciltte kırmızı veya mor lekeler sayılabilir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]