| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

5-HTP Bitkisel Çözümlerin Yan Etkileri

Ek 5-hidroksitriptofan, 5-HTP, fibromiyalji, depresyon ve uykusuzluğa geçici bir rahatlama sağlar. Tezgah üstü bu ürün, serotonin için triptofan ve yapı bloğunun bir metabolitidir. Bu ikinci maddelerin her ikisi de diyetin kontrolünde rol oynar ve insanlar iştahı bastırmak için sıklıkla 5-HTP alırlar. Amino asit uzun süreli uygulama sırasında güvende kalır, ancak kısa süreli bir reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle insanlar 5-HTP kullanmadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Karar Bozukluğu

5-HTP alınması vücutta fiziksel değişikliklere neden olur. Bununla birlikte, aynı zamanda, psikolojik değişikliklere neden olur. "İnsan Psikofarmakolojisi" konulu 2010 tarihli bir çalışma, 5-HTP'nin insan davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmiştir. Katılımcılar kumar simülasyonundan önce ek veya plasebo aldılar. 5-HTP verilen denekler, plasebo verilenlerden daha kötü performans gösterdi. Ancak, bu grup farklılıkları kumar riski arttıkça azaldı. Son bulgu, 5-HTP'nin zihinsel etkisinin, daha fazla odaklanarak geçersiz kılınabileceğini ortaya koymaktadır.

Bulantı İndüksiyonu>

5-HTP'nin oral alımı da mide bulantısı hissine neden olabilir. "Farmakoloji Dergisi" nde açıklanan 2008 yılı bir deneyi, 5-HTP'nin olası tanısal kullanımına baktı. Ek, örneğin, pozitron emisyon topografyası veya PET, endokrin tümörleri için elekler sırasında taramaları artırır. Yazarlar, tek bir test oturumu sırasında hastalara 5-HTP veya plasebo vermişlerdir. Daha küçük dozlar iyi tolere edildi, fakat 100 mg'den büyük dozlar bazı denekleri çalışmadan çekilmeye zorladı. Aslında, 300 mg'lık bir 5-HTP dozu, yüzde 45'lik bir yıpratma oranı üretti. İlginç bir şekilde, bulantı önleyici ilaç granisetronunun eşzamanlı alımı yıpranmayı büyük ölçüde azaltmıştır.

Glutamat Azaltma

5-HTP'nin tanısal kullanımı diğer potansiyel yan etkileri de ortaya çıkarmıştır. "Nöro-Psikofarmakoloji ve Biyolojik Psikiyatride İlerleme" başlıklı 2010 tarihli bir raporda, 5-HTP'nin manyetik rezonans spektroskopisi veya MRS taramaları sırasında hormon seviyeleri üzerindeki etkisi test edilmiştir. Denekler, tek bir teşhis testi sırasında 5-HTP veya plasebo aldı. Başka bir gün laboratuvara döndüler ve tam tersi bir tedavi gördü. Plaseboya kıyasla, 5-HTP glutamat seviyelerini düşürdü. Bu nörotransmiter öğrenmede rol oynar ve şizofrenler sıklıkla glutamat eksiklikleri gösterir. Bu nedenle glutamatı baskılayan maddelerden kaçınılmalıdır.

İlaç Etkileşimi

İlaçların birleştirilmesi ilaç etkileşimi olasılığını arttırır. 5-HTP kullanarak da bu sorunu sunar. “Avrupa Farmasötik Bilimler Dergisi” ndeki 2010 tarihli bir makale, 5-HTP ve gaboksadolün birlikte alımını değerlendirmiştir. İkinci ilaç potansiyel bir hipnotik olarak araştırılmaya devam etmekte ve beyindeki 5-HTP ile bağlanma yerlerini paylaşmaktadır. Çalışmada, farelere tek bir günlük test seanslarında tek başına ilaç kombinasyonu veya gaboksadol verildi. Sonuçlar, 5-HTP'nin uyku hapının hem emilimini hem de ortadan kaldırılmasını yavaşlattığını gösterdi. Ek, diğer reçeteli ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu nedenle, bilim adamları, insanların 5-HTP'yi güvenle kullanabilmeleri için ek testler yapmalıdır.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com