|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı
Sağlığı ve Hastalıkları

Doğum Kontrol Haplarını Değiştirme Yan Etkileri

Birinci Kontrol Bölümleri

Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteronun bir kombinasyonudur; ve bazen hormonlardan sadece biri. Haplardaki hormonlar, yumurtalıkların yumurtlamalarını veya yumurta salmalarını önlemektir, böylece hamilelik gerçekleşemez. Haplardaki hormon seviyeleri, doktorunuzun hangi tür hapları reçete ettiğine bağlı olarak değişir. Bazen kadınlar doğum kontrol haplarına tepki verebilir, ruh hali değişimleri, depresyon, yorgunluk, kilo alımı ve bulantı yaşayabilir.

Değişen Hapların Yan Etkileri

Doğum kontrol haplarının markalarının değişmesi bazılarını da getirebilir. Herhangi bir markaya başlamanın etkileri, özellikle haplarda daha yüksek veya daha düşük dozlarda hormon varsa. Eğer önceki haplarınızda sorun çıkarsa, herhangi bir sorunla karşılaşmamanız gerekir. Bununla birlikte, değişen hapların herhangi bir yan etkisi varsa, bunlar genellikle hapdan kaynaklanan etkilerin başlangıcında hissettiğiniz belirtilerle aynıdır. Yorgunluk yaşayabilirsiniz; tekrar, mide bulantısı, meme hassasiyeti, lekelenme ve belki kilo alımı.

Nasıl Hapları Değiştirilir?

Eğer bir marka doğum kontrol hapından diğerine geçtiyseniz, doktorunuz tarafından en iyi uyum sağlamanın yolu Değişime göre, yeni hapları aynı anda kullanmak, aynı zamanda eski haplarınızın bir sonraki paketini, adet döngüsünü izleyerek başlatmaktır. Bazı kadınlar, yeni haplarını, hap döngüsünün ortasına kadar almayı tercih ediyor. İşe yarayabilir, ancak daha az kafa karıştırıcı olmak için, eskilerin tükenene kadar beklemek en kolay olabilir, döngünüze başlayın, sonra yeni haplarınıza başlayın.

Hapları Değiştirirken Gebeliğin Riskleri

Değişirken haplar, günler atlanırsa, hamilelik şansı büyük ölçüde artar. Bir paketten diğerine nasıl geçileceği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun. Eksik dozları planlıyorsanız veya yeni haplarınızın bir dozunu yanlışlıkla kaçırırsanız, ekstra doğum kontrol koruması veya diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmak her zaman en iyisidir. hap üzerinde, içinde bulunan hormon seviyeleri nedeniyle. Kötü depresyon ağzı hapları değiştirmenin nedeni olabilir. Eğer depresyon kötüleşirse veya yeni haplarda iyileşmezse, doktorunuza danışın.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]