| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Yetiştiriciliğini Etkileyen Toplumsal Cinsiyet Rolü Etkenleri

İnsanlara bir erkek veya bir kız çocuğu olduğunu söylediğiniz andan itibaren cinsiyet beklentileri ve klişeler devreye giriyor. Bunlar bir kıza pembe elbise, bir erkek için maviye hediye almak kadar basit olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe, gördüğü cinsiyet rolleri ve modellemesi meslek seçimlerinden yetişkinlerle olan ilişkilerine kadar her şeyi etkileyebilir. Ebeveynlikteki geleneksel cinsiyet rolleri çocuğun gelişimini sınırlayabilir, ancak cinsiyetten bağımsız veya cinsiyetsiz ebeveynlik tartışmalı olabilir. Çocuğunuzun gelişiminden veya davranışlarından endişe ediyorsanız, çocuk doktorunuza danışın.

Sex Assignment and Cinsiyet

Bebek doğduğunda, çocuğu veren doktor hemen her zaman acil bir seks ödevi yapacaktır. Çocuğun cinsel organının görünümüne bağlı olarak, doktor bebeği erkek veya dişi olarak belgeler. Vakaların küçük bir yüzdesinde, çocuğun cinsel organı veya anatomisi, biyolojik cinsiyeti açıkça belirtmeyebilir. Bu tür çocuklar interseks olarak belgelenebilir, ancak doğum sertifikaları ve kimlik belgeleri için birçok interseks kişi erkek veya kadın olarak belgelenmiştir.

Cinsiyet Rolleri

"Cinsiyet" kelimesi ile eşanlamlı değildir. biyolojik cinsiyet, kelimeler sık sık ve yanlış olarak değiştirilse de kullanılsa da. Seks, bir insanın biyolojik ve anatomik özelliklerini ifade ederken, cinsiyet, “erkek” veya “kadın” olanın sosyal ve kültürel beklentilerini ifade eder. Farklı kültürlerin farklı cinsiyet rolleri vardır. Birleşik Devletler'deki 20. yüzyılın başlarında, örneğin, erkeğin aile ekmekçisi ve dişinin ev hanımı olması yaygındı. 21. yüzyıl ABD kültüründe, bazı meslekler ve faaliyetler sosyal olarak erkeklerle ilişkilendirilir - örneğin, inşaat işleri erkek egemendir. Hemşirelik veya ev işleri, etekler ve elbiseler gibi giysiler kültürel olarak kadınsı sayılır. Bununla birlikte, bu cinsiyet rolleri tüm kültürlerde geçerli değildir. Fiji'de erkekler etek giyerler ve Çin Mosuo kabilesinde kadınlar mali durumdan, toprak mülkiyetinden ve aile kararlarından sorumludur.

Cinsiyet ve Çocuk Yetiştirme

Erkekler ve kızlar için geleneksel oyuncaklar özel olarak öğretebilir Bir çocuğun kendi cinsiyet kimliği veya çıkarlarıyla çatışabilecek toplumsal cinsiyet rolleri. Örneğin, oyuncak genellikle pembe olan "kız oyuncakları" koridorunu ve mavi olan "erkek oyuncakları" koridorunu renk kodluyor. Cinsiyet klişelerini güçlendiren oyuncaklar arasında bebekler, mutfak setleri ve küçük kızlar için makyaj, oyuncak silahlar, aksiyon figürleri ve erkekler için minyatür araçlar bulunmaktadır. Bu şekilde cinsiyet rollerinin tanımlanması ve bölünmesi, bilinçli olarak kızlara ilgi alanlarının ve gelecekteki faaliyetlerinin evde olduğunu, çocukları önemsemediğini ve ev işlerini üstlendiklerini öğretebilir. Çocukların oyuncaklarındaki kodlanmış mesajlar, çocuklara fiziksel olarak güçlü, aktif ve evin dışında hareketli olmaları gerektiğini söyler.

Cinsiyet-Nötr Ebeveynlik

Bazı oyuncakların ve bunlarla ilişkili kişilerin cinsiyete dayalı baskılarına yanıt olarak pazarlama taktikleri, bazı ebeveynler bilinçli olarak cinsiyetten bağımsız bir çocuk yetiştirme biçimi seçiyorlar. Cinsiyet nötrlüğünün örnekleri, oğullarınızı ve kızlarınızı spor yapmak, davul veya klarnet çalmak, ev işi yapmak veya güçlü cinsiyet çağrışımları olmadan kıyafet giymek için eşit olarak teşvik etmek olabilir. Örneğin, sarı renk. Bazı ebeveynler, örneğin genç erkeklerin etek veya pembe rengini giymelerine izin vererek tüm seçenekleri çocuklarına açık hale getirecektir. Hatta bazı ebeveynler, çocuklarına atıfta bulunmak için cinsiyetten bağımsız zamirler ve isimler kullanarak ve çocuklarını bir erkek veya kız olarak tanımlamayı reddeden cinsiyetsiz ebeveynlik uygular. Bu tür yöntemler - yayın sırasında - toplumumuzun banyoyu kullanırken, pasaport başvurusunda bulunduğunda veya sağlık hizmeti alırken ikili cinsiyet seçenekleri arasında seçim yapmasını isteyen bir çocuğun veya yetişkin olanın talep etmesi gibi tartışmalıdır.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]