|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı
Sağlığı ve Hastalıkları

Kısa Adet Dönemi Sebepleri

İlk döngüden sonuncuya kadar birçok kadın adet döngüsü sanki bir yük gibi hissediyor. Ayda bir kez olmak, ruh hallerine bir damper koyar, suyun tutulmasına neden olur ve hayatlarını perişan edebilir. Çoğu kadın hiçbir zaman bir problem yaşamadan yaşayabilirken, kısalmış bir adet döngüsü, özellikle de kadının genellikle daha uzun süreleri olduğunda, kayda değer olabilir.

Zaman Dilimi

Her kadın ne kadar süreyle farklıdır adet döngüsü ve onların süresi ne kadardır. Kadınların çoğunluğu için ortalama süresi beş ila yedi gün sürer. Normal döngüler genellikle 21 ila 45 gün arasındadır, ancak bu, bazı kadınlara yaşam tarzlarına ve alınan ilaç türlerine bağlı olarak değişebilir. Kadınlar genellikle adet döngüsüne 15 yaşından başlar ve menopoza girene kadar devam eder. Sporda aktif olan gençlerin ertelemeleri alışılmadık bir durum değildir.

Endişeler

Kadınların çoğu için, ortalamadan daha kısa bir adet dönemi endişe nedeni değildir. Kadınlar yaşlandıkça, döngüleri düzenlenir ve kanama günleri kısalır. Kadınların sadece birkaç gün süren dönemleri olması nadir değildir. Adet dönemindeki gün sayısındaki azalma konusunda endişeli olan kadınların doktora başvurmaları gerekir.

Nedenleri

Adet döngüsü ve süresi genellikle kadının çevresinden ve yaşam tarzından etkilenir. İşten veya ilişkiden kaynaklanan stres kanamanın daha şiddetli olmasına veya normalden daha erken durmasına neden olabilir. Bazı kadınlar için artmış egzersiz, daha kısa bir menstrüasyon döngüsüne yol açabilir. Bir kadının döngüsünün kısalmasının ortak bir nedeni, diğer kadınların onunla yaşadığıdır. 1971 yılında Chicago Üniversitesi'nden Martha McClintock tarafından yapılan bir çalışma, birlikte yaşayan kadınların aynı döngüleri veya çok benzerlerini yaşadıklarını belirledi. Üniversite oda arkadaşları ve hatta kadın akrabalar arasında aynı döngüde olması yaygındır. Buna "McClintock etkisi" adı verildi. Yeni bir duruma geçmek de gün sayısının düşmesine neden olabilir. Ciddi anoreksi ve bulimia vakalarında, süreler tamamen kesilebilir veya kadın kilo kaybettiği için çok kısa olabilir. hormonal dengesizlikler. Hormonal dengesizliği olan kadınlar, döngülerini yeniden başlatmak için östrojen atışları veya ilaç gerektirebilir. Polikistik over sendromu (PKOS) olarak bilinen bir durumu yaşayan kadınlar, sürelerini düzenlemek için glukoj gibi ilaçlara maruz kalabilirler. Diğer kadınlara adetlerinin sıklığını ve uzunluğunu düzenlemeye yardımcı olacak doğum kontrol hapları verilebilir.

Uyarılar

Çoğu kadın için, kısaltılmış adet dönemi endişe etmekten çok zevk aldıkları bir şeydir. Ancak diğerleri için ciddi bir şeyin işareti olabilir. Kısalmış adet döngüsü, birkaç ay devam etmeleri durumunda endişe kaynağı olabilir. Üreme sağlığı söz konusu olduğunda, bir kadının alabileceği en iyi tavsiye, ciddi durumları teşhis etmek ve tedavi etmek için emrinde araçları olan OB-GYN'dendir. Her kadının, özellikle de cinsel açıdan aktif olanların, her şeyin doğru şekilde çalıştığından ve enfeksiyon belirtisi bulunmadığından emin olmak için yıllık bir leke bırakması önerilir.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]