|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı
Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Sırasında Rektal Kanamanın Nedenleri Hakkında

Adet sırasında da rektal bölgeden kan geldiği anlaşılıyorsa biri şok edilebilir ve endişelenebilir. İlk gerçekleştiğinde, belki de tam olarak emin olamadığınız bir şey olduğu için reddedilebilir. Aklını ikinci kez aldığınızda, mide ülserinden kansere kadar en kötü senaryoların denizi içinde kalarak aklınıza gelebilir ... Bu şeyler için endişelenmeyin! Rektal kanama için genellikle daha mantıklı, basit açıklamalar vardır.

Rektal Kanama

Rektal kanama, medikal terminolojide hematochezia olarak bilinir. Bu, kırmızı kan anüsten geçtiğinde meydana gelir, kan, genellikle parmağınızı deldiğinizde gördüğünüz renktir. Genellikle dışarı çıkarken pıhtılaşır veya dışkı ile karışır. Rektal kanama olarak adlandırılmasına rağmen, kanama anüsün etrafına yerleştirilmiş vücut kısmından başka bir yerden geliyor olabilir. Bazı kadınlar, rektal kanamanın, menstrüasyon döngüsü çevresinde - veya sadece - içinde meydana gelmesinden gerçekten endişe duymaktadır. Bunu daha sık deneyimleyen diğerleri, adet döneminde en güçlü olduğunu fark ederler.

Endometriozis

Endometriozis genellikle rektal kanamanın nedenidir. Rektal kanamaya ek olarak, mide bulantısı, şişkinlik, sırt ağrısı, kramp, gaz ağrıları, bağırsak hareketleri yaşarken rahatsızlık veya kabızlık yaşarsanız, bunu daha güçlü bir şekilde düşünmelisiniz. Bir kişi bu semptomlar olmadan problem yaşayabilir - ve rektal kanama olmadığında bile yoksunlukta ele alınmalıdır - ancak bunlar aynı zamanda birinin yaşayacağı ortak semptomlardır. Endometriozis, diğer pelvik organlarda uterus astarının meydana geldiği zamandır ve rektumdaki kanama genellikle bunun bağırsak kanalında yapıldığını gösterir. Bu, hastalarda rektal kanamanın tek nedeninden çok uzaktır, ancak birçok kadının karşılaştığı bir şeydir.

Diğer Nedenler

Bazen hemoroitler rektal kanamaya neden olur. Bu hem erkeklerde hem de kadınlarda geçerlidir, ancak bir kadının vücudundaki değişiklikler ve adet görme sırasındaki farkındalık, onu o zaman fark etmesine neden olabilir. Hormonlardaki değişim vücuttaki birçok şeyi etkileyebilir.

Kolon polipleri nadiren kanserlidir - ancak bazılarının olduğunu not etmek önemlidir. Bu bazen erkekler ve kadınlar için rektal kanamanın nedenidir ve doktorunuz tarafından düşünülmelidir. Nadir olduğu için en kötüsünü düşünmeye gerek yok. İçiniz rahat olsun diye doktorunuza danışın. Sonuçta kolorektal kanser test edilmeli ve dışlanmalıdır.

Kabızlık rektal kanamaya neden olabilir. Banyo kullanırken, bazen anal astar yırtılır.

Divertiküler kanama problemin kaynağı olabilir. Divertiküller kalın bağırsakta bulunan ceplerdir. Bu sorunun neden olduğu kanama genellikle ağrısızdır, ancak çok kanamayla birlikte en kötüsü de görünebilir. Bazı türlerde gıda zehirlenmesi tipik olarak buradaki suçludur.

Ülser

Ülser bazen dışkıda kan bulması ile teşhis ve tedavi edilebilir. Buna stresten kaynaklandığı düşünülüyor, ancak bu tıbbi toplumda tartışmalı bir konudur. Bununla birlikte, belirtiyi gördüğünüzde stres altındaysanız, dikkate alınması gereken ... ve olmasanız bile. Bir ucler midede, üst ince bağırsakta veya yemek borusunda iç açık bir yaradır.

Uyarı

Bu deneyim yalnızca bir kez meydana gelirse doktorunuzu görmelisiniz. Her zaman ciddi bir şey olmamakla birlikte, ciddi bir şey olduğu durumlarda hızlı tedavi yardımınız için her şeyi değiştirebilir. Doktorunuz en azından bu en kötü senaryoları ekarte edebilecek ve fikrinizi huzura kavuşturabilecektir.

Bu makalenin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu ve tıbbi tavsiyenin yerine geçmediğini unutmayın. Bir problemin ilk belirtileri için doktorunuza veya diğer sağlık profesyonellerine danışmalısınız.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]