| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Bromelaini Nasıl Kullanırım?

Bromelain, meyveden ve ananasın köklerinden elde edilen bir protein sindirici enzim grubudur. University of Maryland Tıp Merkezine göre, bu enzimler çok çeşitli sağlık koşullarının tedavisi için kullanışlıdır. Bir bitkisel ilaç olarak, bromelain tablet ve kapsüllerde bulunur ve topikal olarak da uygulanabilir. Herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce kalifiye bir sağlık kuruluşu ile görüşünüz. Alman şifa düzenleyici kurumu olan Komisyon E, ameliyattan sonra şişliği ve iltihabı tedavi etmek için bromelaini onayladı. Bu enzimler ayrıca burkulma ve kas gerilmeleri de dahil olmak üzere yaralanmaların neden olduğu iyileşme süresini, şişmeyi ve ağrıyı azaltabilir. Bromelain, osteoartrit ve romatoid artrit ağrısını hafifletebilir. Ek olarak, bromelain sinüzit ve saman nezlesi semptomlarını azaltabilir. Bir protein sindirici enzim grubu olarak, bromelain, mide ve mide yanmalarını hafifletebilir. Topikal olarak, böcek sokmaları ve ısırıklarından kaynaklanan şişliği azaltabilir ve ağır yanıklardan zarar görmüş dokuyu gidermeye yardımcı olabilir. UMMC bromelain alımını yalnızca kalifiye bir sağlık hizmeti sağlayıcısının gözetimi ile yapar. Çocuklara bromelain vermemek en iyisidir, çünkü pediatrik araştırma bu takviyeden yoksundur. MedlinePlus'a göre, genellikle art arda 10 günden uzun süre bromelain kullanmamalısınız.

Dozaj

Komisyon E, MedlinePlus'a göre günde iki veya üç kez 80 ila 320 mg bromelain almanızı önerir. Buna karşılık, bazı bitkisel uzmanlar günde üç kez 500 ila 1.000 mg almayı önermektedir. UMMC, spesifik durumlar için standart dozları sindirim sorunları için bölünmüş dozlarda günde 500 mg, yaralanmalar için günde dört kez 500 mg ve artrit için iki bölünmüş dozda günde 500 ila 2.000 mg olarak içerir. Sindirim sorunları için öğün takviyesini alın, aksi halde boş bir mideyle alın. Düşük bir dozla başlamayı ve gerekirse miktarı arttırmayı düşünebilirsiniz.

Topikal Bromelain

Bromelain ayrıca topikal kremlerde de bulunur. Bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları yaraları temizler ve ciddi yanıkları bu topikal preparatlarla tedavi eder. UMMC, profesyonel tıbbi dikkat çekmeden ciddi yanıkları tedavi etmeye çalışmamalarını sağlar.

İlaç Etkileşimleri

Bromelain, MedlinePlus tarafından belirtildiği gibi çok sayıda ilaçla etkileşime girer, bu yüzden, bunları kullanıyorsanız ilaçlar. Bu madde warfarin, heparin, klopidogrel, ibuprofen ve aspirin gibi kan inceltici etkileri olan ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Bromelain, bazı ilaçların, özellikle de bu ilaçların yan etkilerini artırabilen amoksisilin ve tetrasiklin emilimini artırabilir. Bromelain ayrıca bazı yatıştırıcıların, yüksek tansiyon ilaçlarının ve kemoterapi ilaçlarının etkilerini artırabilir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com