| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuklarda Primer Kompleks veya Tüberküloz

Bazen primer kompleks olarak adlandırılan tüberküloz, dünyadaki insanları etkileyen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yıl 100.000 çocuğun tüberkülozdan öldüğünü tahmin ediyor ve Ohio'daki Kenyon Koleji, hastalığın dünyadaki diğer bulaşıcı hastalıklardan daha genç ölümlerde sorumlu olduğunu iddia ediyor. Tüberkülozun neden olduğu çocuk ölümlerinin çoğu, Güneydoğu Asya gibi düşük gelirli bölgelerde meydana gelir, ancak nadir durumlarda tüberküloz, Kuzey Amerika'daki çocukları etkileyebilir. Mycobacterium tuberculosis'in olgunlaşmamış formu olan tüberküloz basili soluması ile havada tutulur. Tüberküloz basili öksürük, hapşırma, nefes alma ve konuşma yoluyla yayılır. Bir kez nefes alınca, tüberküloz basili uzun süre akciğerlerde oturabilir ve WHO hastalığın sadece yüzde 10'unun gelişmekte olduğunu tahmin ettiği gibi, hiç şişmemiş tüberküloza dönüşmeyebilir. Hastalığın bulaştığı çocukların akciğerlerinde daha az bakteri bulunur, bu da hastaları daha az bulaşıcı hale getirir.

Belirtiler

Bir çocukta tüberkülozun ilk aşamasında, bakteri akciğerleri enfekte eder. Bu noktada, bakteri gizli kalabilir. Nadir durumlarda, çocuğun bağışıklık sistemi bu noktada enfeksiyonla savaşmak için yeterince güçlü olabilir. Dört ya da beş ay sonra, bir sonraki aşamada, tüberkülozun ana belirtileri belirginleşir. Bunlar arasında zatürree, akciğerlerde sıvı ve akciğerlerin çökmesi bulunur. Daha belirgin semptomlar arasında kilo kaybı ve ağır öksürük bulunur. Son aşamada belirgin bir semptom yoktur, ancak bakteriler genellikle akciğerlerde bulunur ve başka bir enfeksiyona neden olabilir.

Tanı

Tüberküloz çocuklarda teşhis edilmesi zordur, çünkü kullanılan birçok yöntem akciğer grafileri gibi hastalıkları teşhis etmek için, bir çocukta tüberkülozu pnömoni gibi diğer göğüs ve akciğer enfeksiyonlarından ayırt etmekte zorluk çekiyoruz. Çocuk tarafından öksürülen balgam testi, hastalığın teşhisinde en güvenilir yöntemdir, ancak çoğu çocuk test için gerekli olan balgam miktarını üretemediği için karmaşıktır. Bu faktörler nedeniyle, çocuklarda tüberküloz sıklıkla semptomların tanımlanmasıyla teşhis edilir.

Tedavi

Tüberküloza neden olan bakterileri öldürmek uzun zaman alır. Bu nedenle tedaviye olabildiğince çabuk başlamak önemlidir. Yetişkinlerde tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan ilaç kombinasyonları, çocuklar için daha küçük dozlarda kullanılır ve etambutol, izoniazid, pirazinamid, rifampisin ve streptomisin gibi ilaçları içerir. Kenyon College'a göre bakterilerin neredeyse yüzde 90'ı tedavinin ilk iki haftasında öldürülüyor. Ancak, kalan yüzde 10'u öldürmek için tedaviye altı ay devam edilmelidir. Tedaviye devam edilmezse, yeniden enfeksiyon riski yüksektir.

Önleme

Çocuklar yetişkinlerden daha az bulaşıcı olduğu için, çocuklar genellikle hastalığı enfekte olmuş yetişkinlerden alır. Bu nedenle, çocuklarla yakın temasta olan tüberkülozlu yetişkinlerin erken teşhisi ve tedavisi, bu çocuklarda tüberkülozu önlemenin en iyi yoludur. BCG bağışıklaması, tüberküloza karşı savaşmak için geliştirilen canlı bir virüs aşısıdır ve WHO 2004, HIV pozitif olan bebekler dışında, tüberküloz sıklığı yüksek olan ülkelerde tüm bebeklere tek bir BCG dozu verilmesi gerektiğini önermektedir. Tüberküloz görülme sıklığı düşük olan ülkelerde, WHO, BCG aşılarının yüksek risk grubundaki bebeklerle sınırlı olabileceğini belirtti: "Bazı düşük yük altındaki popülasyonlarda, BCG aşılaması büyük ölçüde yoğun vaka tespiti ve denetimli erken tedavi ile değiştirildi."

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]