| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Sırasında Bacaklarda Ağrıya Ne Sebep Olur?

Olası bir hamilelik beklentisiyle, bir kadın vücudu yumurtalıklarından (yumurtlama denir) bir yumurta salgılar ve uterusun astarı o yumurtanın yuvalanması için sıcak bir ortam oluşturacak şekilde kalınlaşır. döllenir. Döllenme meydana gelmezse, bir kadın menstruasyon yapar veya periyodunu geçirir.

Bir kadının vücudu her 21 ila 35 günde bir adet kanaması adı verilen bu süreçten geçer. Ve bir süre 2 ila 7 gün sürebilir.

Uterus biriken astarı ve kanı dökmekle kasıldığı için, kadınlar genellikle ilk veya ikinci günlerinde sık sık kramp geçirirler. Sırtta veya bacaklarda ağrı da sık görülür.

Ağrılı dönemler

Dönemler boyunca şiddetli ve sık ağrı hissetmek, dismenore adı verilen adet rahatsızlığıdır. İki tür dismenore vardır:

Birincil dismenore. Şiddetli ve anormal uterus kasılmalarının neden olduğu bu rahatsızlığı olan kadınlar, ilk dönemlerinde erken yaşlarda ağrı yaşarlar ve yaşamları boyunca her adet döngüsü sırasında şiddetli ağrı yaşamaya devam ederler. Bu fiziksel bir nedenin (pelvik iltihaplanma, endometriozis veya başka bir hastalık veya durum) sonucudur ve hayatın her döneminde erken yaşta karşılaşılan bir kadın değildir.

Her ne kadar rahim kasılmaları genellikle kadının karnında ortalanır, ağrı sırtına ve /veya bacaklarına yayılabilir.

Her kadın, bacaklarında ağrı sırasında yaşayabilir. Bu yaygın bir dismenore belirtisidir.

Periyodunuzda bacaklarda ağrıyı azaltabilecek birkaç ev ilaçları vardır. Doktorunuz reçetesiz ağrı kesiciyi içeren tam size göre bir tedavi planı tasarlayabilir.

Asetaminophen ve nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAID'ler) aspirin ve ibuprofen gibi Bacaklarınızdaki ağrıya neden olduğu düşünülen vücuttaki kimyasal maddeyi engellemeye yardımcı olun. Ayrıca, döneminiz boyunca sırt ağrısını ve kramp ağrısını da azaltabilir.

Birçok kadının etkili bulduğu diğer tedaviler şunlardır:

Isıtma yastığı Bölgede sıcak banyo veya duş Masaj Adet görme sırasındaki diyette değişiklik (protein alımını arttırın ve şekeri ve kafeini azaltın)

İpucu

Bacağın ya da herhangi birinin acı çekmesine gerek yok ağrı - döneminiz boyunca. Adet sırasında ağrı yaşıyorsanız, sağlık geçmişinize, yaşam tarzınıza ve ağrı türünüze uygun bir tedavi planı hazırlamak için doktorunuzla konuşun

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com