| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Kas Büyüme Hapları

Hap ve kas büyümesi söz konusu olduğunda, spor dünyasında performans artırıcı ilaçları çevreleyen sürekli tartışmaya bağlı olarak pek çok kişi otomatik olarak "anabolik steroidler" düşünüyor. Ancak, karaborsada yasadışı satılan steroidlerin yanı sıra, mağazalarda, spor salonlarında ve internette sayısız reçetesiz satılan takviye de bulunmaktadır. Mayo Clinic’e göre, sağlık riskleri performans arttırıcı ilaçların yanı sıra kreatin gibi bazı vücut geliştirme takviyelerinin alınmasıyla ilişkili. Tüketiciler, daha büyük kaslar geliştirmek için ilaç almadan önce hem riskleri hem de potansiyel faydaları anlamak için zaman ayırmalıdır.

Steroidler

Kas büyüklüğünü artırmak için sporcuların kullanabileceği bir ilaç sınıfı, anabolik androjenik steroidlerdir. genellikle testosteron hormonunun sentetik versiyonları. Metiltestosteron, Oxymetholone ve Oxandrolone hap formunda bulunan daha yaygın steroidlerden üçüdür, ancak enjeksiyonla veya topikal bir tedavi uygulanarak da alınabilir. "Gündelik ilaç" olarak bilinen ikinci bir steroid sınıfı, günümüzdeki ilaç testleriyle tespit edilememesinden dolayı, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmez ve daha tehlikeli olarak kabul edilir. Sentetik olarak üretilen bu performans arttırıcı ilaçlar, rastgele ilaç testine tabi tutulabilecek sporcular için özel olarak üretilir ve pazarlanır.

Ekler

Kas yapımı için pazarlanan haplar aynı zamanda reçetesiz destek formunda da bulunur. Mayo Clinic, kreatinlerin sporcuların güç, performans ve büyüklüğü artırmaya çalışan en popüler takviyelerden biri olduğunu öne sürüyor. Bodybuilding.com, okuyuculara kasları büyütmek, yeniden inşa etmek ve daha çabuk iyileşmek için kullanılabilecek geniş kapsamlı takviye listesi sunmaktadır (bkz. "Kaynaklar"). Çok laklı kreatine ek olarak, web sitesi, vücudun doğal testosteron seviyelerini arttırdığına inanılan çinko monometiyonin aspartat (ZMA) gibi bileşenler içeren doğal testosteron güçlendiricileri önerir. Aksi takdirde anabolik flavonlar olarak bilinen metoksiizoflavon ve Ecdysterone, ürün üreticilerinin doğal olarak protein sentezini ve kas büyümesini arttırdığını iddia ettiği listeyi de yaparlar.

Dikkat Edilecek Noktalar

performans artışı veya kas kuvveti ve gelişimi, bu kuruluşlarda zorunlu uyuşturucu testi yapılmasının nedeni budur. Steroidler Amerika Birleşik Devletleri'nde de yasa dışıdır ve bu nedenle yalnızca karaborsadan alınabilir. Bu maddeler ABD hükümeti güvenlik standartlarına tabi değildir ve bu nedenle kirlilik riski taşımaktadır. Doğal vücut geliştirme takviyeleri aynı zamanda devlet incelemesine tabi tutulmuştur. FDA, 2009 yılında, kurumun onaylanmadığı ve gerçekte yanlış kullanılan ilaçlar olduğu konusunda diyet takviyesi olarak pazarlanan sentetik steroid maddeleri hakkında bir tavsiye yayınladı. "Anabolik" olarak pazarlanan veya testerona benzer olduğu söylenen ürünler FDA'nın uyarı listesindedir. Bazı marka isimleri arasında Mass Xtreme, ESTRO Xtreme, HMG Xtreme ve TT-40-Xtreme de bulunmaktadır.

Faydaları

Hızlı tempolu, "sahip olması gereken" toplumunda Hızlı kas kazancı ve iyileştirilmiş atletik performans sunan bir hapın faydaları baştan çıkarıcı olabilir. Soru şu ki, sağlığınıza ne pahasına gelir ya da sporunuzda en iyisi olmak ne olur? Ne yazık ki, kısa vadeli faydalar açık ve faydalı olsa da, Mayo Clinic'in sağlık uzmanları, tüketicileri performans artırıcı ilaçların uzun vadeli etkilerinin titizlikle incelenmediği konusunda uyarıyor.

Riskler

FDA, steroid veya steroid alternatifleri içerdiği söylenen takviyeleri kullanıcıları, sağlık risklerinin ciddi karaciğer hasarı, böbrek yetmezliği, felç ve pulmoner emboli içerebileceği konusunda uyarır. Ajans ayrıca, anabolik steroidlerin kullanılmasının, testislerin büzülmesi ve erkeklerde kısırlık, erkeklerde genişlemiş göğüsler, kadınlarda artmış eril özellikler ve inme ve kalp krizi riskinin artması gibi diğer uzun vadeli riskler oluşturabileceği konusunda uyarmaktadır. Takviyeler, FDA tarafından uyuşturucu değil, yiyecek olarak kabul edilir. Bu, ek üreticilerin ilaç üreticilerinin yaptığı gibi aynı üretim güvenliği standartlarına uymaları gerekmediği anlamına gelir. Yanlışlıkla seyreltilmiş veya diğer maddelerle kontamine olmuş takviyeleri bulmak yaygındır, bu da performans arttırıcı ilaçlar için yanlışlıkla pozitif bir teste neden olabilir. Mayo Clinic'e göre ek kreatin almanın yan etkileri arasında mide krampları, ishal, bulantı, kilo alımı ve kilo alımı yer alıyor.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]