| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Gençlerin Öz Kontrole Yardımcı Olma Teknikleri

Tipik hormonal dalgalanmalar, güvensizlikler ve yeni yaşam deneyimleri olan bir genç için, her zaman kısıtlama gösterilmesi zorlu bir görevdir. Öfke genellikle şiddetli patlamalara neden olan hisler yaratır. Kendini kontrol etmenin diğer örnekleri arasında aşırı yeme, yasadışı uyuşturucu kullanımı, alkol tüketimi ve cinsel aktivite yer alır. Bir gencin zor durumlarda kendi kendini kontrol etme becerisi, kendine zarar verici davranışlardan kaçınmasına ve sıkıntıdan uzak durmasına yardım eder.

Tetikleyicileri ve İşaretleri Belirle

Massachusetts Lowell Üniversitesi'ndeki Danışma Merkezine göre, kontrolünü kaybetmek üzere olan bir genç, tetikleyici tarafından getirilen fiziksel uyarı işaretleri gösterebilir. Birinin ses tonu veya saygısız hissetmek kadar basit bir şey olumsuz duygular başlatabilir. Tetikleyicilere verilen fiziksel reaksiyonlar, sıkılmış yumruklar, bir sıkılmış çene ve terli avuç içi içerebilir. Gençler ve bakıcıları, potansiyel olarak tehlikeli durumları tırmanmadan önce etkisiz hale getirmeye yardımcı olmak için yaklaşmakta olan bir öz kontrol kaybının işaretlerini ve tetikleyicilerini tanımayı öğrenmelidirler.

Bilişsel Yeniden Yapılanma

Düşünce şeklini değiştirmek demek. Öfkeli bir gencin düşüncelerini abartma ve görünüşte küçük meseleler hakkında aşırı dramatik olma eğilimi vardır. Sinirlenmek ve kontrolü kaybetmek aslında kendini daha kötü hissetmeni sağlayabilir. Şişirilmiş olumsuz düşünceleri daha rasyonel düşüncelerle değiştirerek, gençler kendi kendini kontrol edebilir. Örnek olarak, bir durumu tanımlamak için "korkunç" veya "korkunç" gibi kelimeler kullanmak yerine, kendinize sinir bozucu olduğunu ama dünyanın sonu olmadığını söyleyin.

İddialı Davranış

İddialı davranış öğrenmek, saldırgan olmayan davranışlar, gençlerin kontrolünü kaybetmesine neden olan durumlarla karşı karşıya kaldıklarında olumlu sonuçlar elde etmelerine yardımcı olabilir. Massachusetts Lowell Üniversitesi'ndeki Danışma Merkezine göre, "İddialı davranış kişisel haklar için ayağa kalkmayı ve kendinizi başka bir kişinin haklarını ihlal etmeyen doğrudan yollarla ifade etmeyi içerir." " ifadesi kullanıyor, kendi duygularının sorumluluğunu alıyor ve "asla" ve "her zaman" gibi kelimelerle abartmaktan kaçınıyor.

Dövüş Sanatları

Dövüş sanatları eğitimi kendini yaratmada klasik bir model sunuyor -Genelde saygı, öz disiplin ve öz kontrol. Asya dövüş sanatları saygı, gelenek ve zihinsel güç üzerine odaklanmaktadır. Iowa Eyalet Üniversitesi Hapkido'ya göre, kendinizi ve yaşamdaki ve pratikteki diğer insanlarınızı korumak için fiziksel olarak ve günlük yaşamdaki insanlarla etkileşime geçmenize yardımcı olmak için zihinsel olarak kontrol etmeniz gerekiyor.

Derin Nefes

Amerikan Psikologlar Birliği'ne göre, derin nefes alma ve görselleştirme gibi rahatlama araçları öfkeli duyguları sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bir genç diyaframdan, göğüsten değil, derin nefes almayı öğrenebilir. Sessiz bir anda, her nefes aldığında vücudundan çıkan olumsuz duyguları görselleştirmek ya da geçmişinden ya da hayal gücünden rahatlatıcı bir deneyim çekmek için kendi kendine kontrol sorunları olan bir çocuğa öğretin. Onu her gün derin nefes alıştırması yapmaya teşvik edin. APA ayrıca günlük yoga pratiği önermektedir. Uygulamada, olumsuz bir durumun tırmanması için zamana girmeden önce derin nefes alma başlayacaktır.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]