| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | kanser | ağız Kanseri |

Sağlığı ve Hastalıkları

Mukoepidermoid Karsinoma & Tedavi

Mukoepidermoid karsinom ( MECler ) tükürük üretmek ağız ve boğazdatükürük bezlerinin bir kanser vardır . Ileri yaş , radyasyona maruz kalma ve silika tozu gibi malzemelerle işyeri maruz kalma potansiyel olarak bu kanserriskini artıran önemli faktörler olmakla birlikte tükürük bezi kanserleri ,genel popülasyonda oldukça nadirdir . Tedavi doktortürü bu hastalık için reçete bu tanızamanında ilerledi ne kadar bağlıdır . İnsidans ve belirtileri tükürük bezi kanserlerinin

Otuz beş oranında MECler vardır . Tipik belirtileri diğer tükürük bezi kanserleri için olanlara benzer , bunlar zorluk ağzınızı yutma veya açma , hassasiyet , kulağına ve /veya çene yakın ya da ağız içinde ağrısız bir yumru süzülen sıvının içerebilir . MECler çocuklarda tükürük bezi kanserininen yaygın tür olmasına rağmen tanı anındakiyaş ortalaması 50'nin üzerinde olduğunu.
Test

bir doktor düşünüyorsa olabilir MEC var , bunlar genellikle alışılmadık topaklar veya anormallikleri kontrol etmek için fiziksel bir sınav gerçekleştirmek. Onlar bir MR veya PET taraması gibi görüntüleme testleri kullanın veya bir laboratuarda analiz için doku örneği toplamak için bir doku biyopsi isteyebilir .
Sınıflaması

MECs mikroskop altında görünüm temelinde , diğer tükürük bezi kanserleri ayırt edilir ; MECs tipik haliyle üç hücre türlerini içerir . Doktorlar genellikle üç farklı sınıflarda birinekanser sınıflandırır. Yüksek dereceli MEC hücreleri anormal belirgin görünür iken düşük dereceli MEC hücreler normal tükürük bezi hücreleri benzer, orta dereceli arasında yer almaktadır . Düşük dereceli tümörler genellikle daha yavaş büyüyeceğini ve yüksek dereceli tümörlerde daha başarılı bir şekilde tedavi böylece daha kolay . , Bu hastalık için
Yaşam Oranları

sağkalım oranlarıbüyük ölçüde bağlıdır kanser tür ve ne kadar iyi tedaviye yanıt verir. 2004 yılında" Kulak Burun Boğaz Arşivleri " dergisinde yayınlanan bir çalışma , beş - yıllık sağkalım düşük dereceli MECs olan hastalar için yüzde 94 oranı , orta MECs 82,5 oranında , ve yüksek dereceli MECs 34,4 oranında bulundu . Bu yayılmadan önce genellikle doktorlarkanseri durdurmak için denemek için bir yüksek dereceli MEC için daha agresif tedavi kabul edecek .
Tedavi

Cerrahisi içinen yaygın tedavidir MECler ,tükürük bezlerinde ve çevresinde bulunan önemli sinirler var çünkü zor olabilir ancak . Cerrahlar bazen bu hasarı onarabilir , ancak bazı durumlarda , bir tümör çıkarılması , bir sinir hasar ve kısmen yüzünüzü felç edebilir . Radyasyon tedavisi , genellikle daha önce tümörün küçülmesine ve bıçağı kaçış kanser hücrelerini öldürmek için ameliyat ile bağlantılı olarak kullanılır. Kanser vücudun diğer organlara yayılıp yayılmadığını doktorlar bazen kemoterapiye dönecek rağmen kemoterapi , daha nadir bir tedavi yöntemidir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]