| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

İnsan Virüslerinin Bulaşma Yolları

Virüsler, soğuk algınlığının HIV ve hepatit C kadar ciddi olmasına neden olan kadar azdır. Mikroplarla temas etmenin birçok yolu vardır. Enfekte olmanın yollarını bilmek, güvende olmanız için hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Havadan ve Zarar Gören Nesneler

Ağzınızı kapatmadan öksürmek ve hapşırmak veya daha sonra ellerinizi yıkamak mikropları ve hastalıkları yayar. Bir öksürük veya hapşırma havaya milyonlarca küçük parçacık salınacaktır. Kötü hava sirkülasyonu varsa, yani bir uçakta ve biri hasta iken uçuyorsa, aynı havayı soluyarak virüs bulaşabilir.

Aynı öksürme veya hapşırma örneğinde, hasta olan kişi ise ağzını kaplar ancak ellerini yıkamaz ve bir şeye dokunmazsa, bu mikroplar bu nesnenin üzerinde kalacaktır. Bu nesneye dokunanlar sonunda gözlerine ya da ağızlarına dokunacaklar ve virüs bu yolla bulaşacak.

Mucus Membranları

Mukus zarları ağzımızda, vajinada ve anüste yerleşmiştir. Her türlü korunmasız vajinal, oral veya anal cinsiyet, virüsün bu zarlardan geçmesine izin verebilir. Ek olarak, sadece öpüşme veya mutfak eşyaları ve içecekler paylaşmak, soğuk algınlığı, grip, uçuklar (herpes) veya mononükleozlar (öpüşme hastalığı) üzerine geçebilir.

Kan Değişimi

Enfekte olan kişinin kanındaki virüsler. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi tarafından yayınlanan bir rapora göre, sağlık bakımı ortamında iğne batması kazaları en sık maruz kalmanın yoludur. Uyuşturucu bağımlıları alanında iğne paylaşımı da virüslerin yayılması için yaygın bir yoldur.

Anneden Çocuğa

virüsler plasentadan doğmamış çocuklara, doğum kanalından veya enfekte anne sütü yoluyla geçebilir. Hamile annelerin bu yollardan geçebilecek virüsleri test etmeleri ve çocuklara virüs bulaşmasını önlemek için önleyici tedbirler başlatmaları önemlidir.

Hayvanlar ve Böcekler

Sivrisinekler ve keneler bakteri, virüs ve plazodyum iletebilir ısırıkları ile. Bu hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olmak için seyahat ederken gerekli olabilecek aşıları Dünya Sağlık Örgütü ile kontrol etmeniz önemlidir. Köpekler ve kediler gibi enfekte olmuş evcil hayvanların ısırması veya rakun gibi vahşi kemirgenler bile, ısırıcı hayvan enfekte olduğunda kuduzları insanlara bulaştırırlar.

"transmit the disease to others.", 3, [[Çocukları hepatit B'ye karşı aşı yapmak önemlidir, aksi takdirde enfeksiyon kapar ve taşıyıcı olabilirler.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com