| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Genç Obezitenin Psikolojik Etkileri

ABD’deki çocuklar ve ergenler arasında şişmanlıktaki artış, ciddi, fiziksel, psikolojik ve duygusal sorunları ortaya çıkarmaktadır. Texas Sağlık Bakanlığı uzmanlarına göre, halkı çocukluk çağında obezitenin psikolojik sorunları konusunda eğitmek, salgının ciddi etkilerini azaltmada büyük önem taşıyor. Çocuğunuz obez veya fazla kilolu ise ve psikolojik belirtiler gösteriyorsa, uygun tedavi sağlayabilecek kalifiye bir profesyonelin rehberine danışın.

Düşük Benlik Saygısı

Üniversitede Dr. Richard Strauss tarafından yapılan araştırmaya göre New Jersey'deki Tıp ve Diş Hekimliği alanında, obez gençlerin özgüvenleri normal kilolu gençlerden önemli ölçüde düşüktür. Düşük özgüven, genellikle yalnızlık, gerginlik ve üzüntü olarak görünür. Benlik saygısı düşük olan gençler, uyuşturucu, alkol veya sigara ile deneme gibi riskli davranışlarda bulunabilirler. Çocukluk ve ergenlik döneminde benlik saygısı düşük olan obez gençler genellikle bu duyguları yetişkinliğe taşır.

Depresyon

Depresyon genç şişmanlığın yaygın bir psikolojik etkisidir. Akranlarından daha ağır olan obez bir gençlik, üzüntü ya da umutsuzluk duygularını yaşayabilir. Depresyon belirtileri arasında uyku düzenindeki değişiklikler, aileden veya arkadaşlardan çekilme ve daha önce sevdiği aktivitelere ilgi kaybı yer alıyor. Bazı gençler depresyondan saklanmaya ve üzülmek yerine duygusal olarak düz görünmeye çalışır.

Anksiyete

Çoğu çocuk ergenlik döneminde çeşitli nedenlerle kaygı yaşamaktadır. Bununla birlikte, obez gençler, genellikle yıkıcı davranışlara veya arkadaş ve aileden kaçınmaya neden olan ciddi kaygı yaşayabilir. Fazla kilolu gençler, aşırı zorbalık veya alay sonucu ortaya çıkan sosyal kaygılarına da sahip olabilir. Şiddetli anksiyete genellikle öğrenme sürecini kesintiye uğratır ve akademik performansta düşüşe yol açabilir. Fazla kilolu bir genç olmak bireyin yetişkin olarak kaygı seviyesini de etkileyebilir. Sarah Anderson ve "Psikosomatik Tıp" ta yayınladığı meslektaşları tarafından yapılan araştırmalar, fazla kilolu genç kızların erişkinlikte anksiyete bozuklukları veya depresyon gelişme şansının daha yüksek olabileceğini ortaya koydu.

Kötü Beden Görüntüsü

fazla kilolu olmanın bir sonucu olarak zayıf beden imajını tecrübe edin. Bu, çocuğunuzun spor yapmasını veya fiziksel aktiviteye girmesini, arkadaşlarla zaman geçirmesini veya formda bir kıyafet giymesini engelleyebilir. Zavallı beden imgesi, depresyon, endişe ve düşük özgüven gibi birçok psikolojik sorunla bağlantılıdır. Vücut görüntüsü yetersiz olan gençler de bir yeme bozukluğu geliştirme riski altındadır.

Yeme Bozukluğu

Obez ergenler, bulimia, anoreksi veya kompulsif aşırı yeme gibi bozukluklar geliştirme riski altındadır. Bir yeme bozukluğu genellikle aşırı kilolu bir gencin riskli ve sağlıksız davranışlarla kilo verme çabasının bir sonucudur. Çocuğunuzun yeme bozukluğu olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir tıp uzmanına danışın.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]