| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Meralgia Paresthetica ve Gebelik Egzersizleri

Meralgia paresthetica, dış uyluk boyunca ağrı veya uyuşukluk ile karakterize nörolojik bir durumdur. Bernhardt-Roth sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlığa, uyluktan omuriliğe kadar uzanan lateral femoral kutanöz sinire travma veya kompresyon neden olur. Meralgia paresthetica genellikle kilo alımı nedeniyle hamilelikte ortaya çıkar. Hamilelik sırasında ilaçlar veya cerrahi tavsiye edilmediğinden, egzersizle semptomları hafifletebilirsiniz.

Teşhis

Normalde meralgia paresthetica'yı taklit edebilecek diğer koşulları ekarte etmek için normalde röntgen görüntüleme gibi testlerden geçirilir. . Ancak hamileyseniz, doktorunuzun bunun yerine ortopedik testler yapması daha olasıdır. Örneğin, doktorunuz otururken veya ayakta dururken gerçekleştirebileceği bir Kemp testi, omurilikteki anormallikleri kontrol eder. Hiper-metin ile etkilenen uyluk yatarken yatarken yapılan Ely testi iltihap veya lomber sinirleri içeren yapışıklıkları ortaya çıkarır.

Fiziksel Egzersizler

“Journal” dergisinin 2006 sayısında yayınlanan bir rapora göre Chiropractic Medicine, ”22 yaşında, meralgia paresthetica hastası gebe bir kadın, durumu“ kedi-deve ”egzersizi ile tedavi etti. Durumdaki baş araştırmacı, Clayton D. Skaggs, D.C., bu alıştırmanın, pelvik bölgedeki lomber sinirleri “diş ipi ile” kullanmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Egzersiz, dört ayak veya ellerde ve dizlerde durma “kedi” pozisyonuyla başlar. “Deve” kısmı çeneyi göğsünüzün içine sokup arkanı kollamanızı gerektirir. Yavaş yavaş, bu adımları tersine çevirin ve boynunuzu ve omurgayı germek için midenizi yere batırın.

Başka bir teknik de dört ayak üzerinde de uygulayacağınız karın desteğidir. Bu alıştırmada, mideye bir yumruk almak üzereymiş gibi davranırsınız. Kaslarınızı çarpma için güçlendirirken, kaslarınızı yere ya da bir egzersiz matına itiyorsunuz. Tekrarlama ile bu egzersiz yanal gövde kaslarını güçlendirir ve omurganın ve pelvisin dengesini arttırır.

El Manipülasyonları

Fiziksel tedavi rejimin bir parçasıysa, terapistin muhtemelen çeşitli yumuşak doku manipülasyonları yapması gerekir. . Örneğin, Aktif Serbest Bırakma Tekniği veya ART, yumuşak dokuda hareketi engelleyen ve sinirleri tutan potansiyel yapışıklıkları giderir. İzometrik gevşeme tekniği ya da PIR, hedeflenmiş bir kas ya da kas grubunu izometrik kasılma noktasına kadar uzatmayı, yani uzamasına ya da kısaltılmasına izin vermek yerine, sabit bir uzunlukta tutulan bir tekniktir. İşlev geri yükleme işlemine ek olarak, bu teknik de ağrıyı azaltır.

"Kayropraktik Tıp Dergisi" vaka çalışmasındaki hasta, altı egzersiz ve manuel manipülasyon seansından sonra semptomların yüzde 90'ında bir iyileşme yaşadı. Ayrıca evde öngörülen egzersizleri yaparak semptom yönetimine devam edebildi. Aslında, bir yıl sonra izlemde hala ağrısız davrandı.

Ek Önlemler

Mayo Clinic, meralgia paresthetica semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için ek kişisel bakım önlemleri önerir. Uzun süre yürümek veya ayakta durmaktan kaçının. Ayrıca, yanal sinirler üzerindeki basıncı artırabilen sıkı kıyafetlerden de kaçının.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com