|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | kanser | ağız Kanseri
Sağlığı ve Hastalıkları

Ağız Kanseri Nasıl Engellenir

Ağız kanseriyanak , dudak , dil , sinüsler , yutak,ağız zemin, ya da sert veya yumuşak damak etkiler. Erken tanı ve tedavi olmadan , genellikle ölümcüldür . Cleveland Clinic göre , ağız kanseri en sık iyileşmeyen bir yara ya da büyüme gibi görünür . Amerikan Diş Hekimleri Birliği ağız kanseri önleme ağız kanseri tanısı Amerikalıların fazla % 25 olarakhastalıktan ölecek , önemli olduğu konusunda uyarıyor . Güneş kremi
El aynaya
ihtiyacınız olacak şeyler
Fener
Daha Talimatları düzenli belirtileri ve ağız kanseri belirtileri için 1

kontrol
göster . En sık görülen semptomlar topaklar , darbe , yaralar , ya daağız içinde veya yakınında kalınlaşmasını ,ağızda kadifemsi yamaları , açıklanamayan ağızdan kanama , uyuşma ya dayüz, ağız veya boyun ve ses kısıklığı ya da diğer ses değişiklikleri ağrı . Dahil Kalıcı yaralar , sorun çiğneme veya yutma , kulak ağrısı , kilo kaybı , ve bir şeyboğazına yapışmış olduğunu bir his diğer uyarı işaretleri vardır.
2

herhangi bir beyaz veya kırmızıgelişimine özel bir dikkat ağızda lezyonlar . Bu lezyonlarAmerican Dental Association göre ,ağızhücrelerinde kanser öncesi değişiklikler gösterebilir . Bu displastik hücrelerin İstemi kaldırılması gelişmekte olan ağız kanserini önleyebilir.
3

Sigarayı bırakın ve hemen çiğneme tütün kullanıyor . Amerikan Kanser Derneği'ne göre , sigara içmeyenlerde olduğundan daha ağız kanserine yakalanma altı kat daha fazladır , ve dumansız tütün kullanıcıları artmış risk altındadır .
4

alkol tüketimini azaltın . Sigara gibi , aşırı içme doğrudan ağız kanserigelişimi ile bağlantılı olmuştur ve ağır içicilerde nondrinkers olarakağız ve boğaz kanserine yakalanma yaklaşık altı kat daha fazladır .
5

kronik güneşe maruz kalmaktan kaçınınız . Özellikle çocukluk dönemindegüneşin ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalma , ağız kanseririskini artırır . Evden çıkmadan önce dudaklarınızı güneş kremi uygulamak ağız kanserine yakalanmariskini azaltabilir .
6.

insan papilloma virüsü , veya HPV enfeksiyonu için test edilmesi için doktorunuza danışın . Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre , bazı çalışmalarda HPV testi pozitif olanlarda ağız kanseri yüksek bir risk göstermiştir .
7.

her ay en az bir kez bir ağız kendini sınav gerçekleştirin . Dudaklarını , diş etleri , yanaklar , dil , ve ağızçatı incelemek için bir ayna ve el feneri kullanın . Ayrıca renk işaretleri , yaralar , ya da doku kalınlaşmış yamaları için boğaz ve dilinizin altında kontrol edin. Şişlik için lenf düğümleri hissedin ve derhal doktorunuza şüpheli bulguları rapor .
8.

rutin tıbbi muayene veya diş muayenesi sırasında ağız kanseri için düzenli gösterimleri alın . Diş hekiminiz ya da doktorunuzkanser tamamen gelişir veya çevresindeki bölgelere yayılmadan önce tedaviye başlamak sağlayarak , erken değişiklikleri ve ağız kanserinin belirtilerini tespit etmek mümkün olabilir . Amerikan Kanser Derneği 20 yaşın üzerinde herkes en az üç yılda bir kez ağız kanseri için taranması önerir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]