| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | Kamu Sağlığı Güvenliği | kamu Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Ne Bakteriler koruyucu olarak Tuz Yasası mı

? Kez bu kadar yüksek işçiler bunu kendi ücretlerini (dolayısıylasözcük maaş ) ödenen olduğunu ödüllü , tuz haladünyada en yaygın olarak kullanılan gıda koruyucu biridir . Et ve diğer bozulabilir Tuzlama insan kötü gitmeden uzun bir süre için yiyecek depolamak için izin , bakterilerin geniş bir yelpazede büyümesini inhibe eder. Tuz çeşitli nedenlerden dolayı etkili olduğu ve çeşitli yollarla bakterilere karşı hareket eder. Çok tuzlu Gram Negatif Bakteriler

Ortamları gram pozitif bakterilerin yerine gram negatif bakteriler lehine büyüyen koşullar var . E.Coli ve Salmonella gibi çoğu patojenik bakteriler , gram negatif. Ayrıca gram pozitif bakterilerin vücudun tuzlu ter üretirnedenlerinden biri olan , gram negatif bakteriler ile rekabet ve bunları defetmek. Birçok probiyotikler ( sizin için iyi bakteriler ) aslında fermente süt ürünlerindelaktik asit bakterileri gibi , gram pozitif edilir .
Dehidrasyon

tuzkonsantrasyonu ise yeterince yüksek , bu kalmamak ve onları ölüme neden , bakterilerinhücre içinde su çekilecek . Onlar çok tuzlu ortamlarda gelişirler böylece bazı bakteriler son derece dayanıklı hücre duvarlarını gelişmiştir rağmen, bakteriler saf tuz gelişmek için neredeyse imkansızdır . Çok tuzlu gıdalar çoğu bakterioluşumuna imkan vermeyecek bir çok kuru ortam sağlamak .
Bakteriler sulu ortamda yaşamak
Ozmotik Basınç

Çünkü , hücre duvarının dışındasubasıncı büyüdükçeyol üzerinde derin bir etkiye sahiptir , harekete ve gelişirler. Yüksek tuz içeriğine sahip su, tuzlu su gibi , kendi içine , onlar yemek ve beslenme için ihtiyacınız olan , neredeyse imkansız bakteriler su çekmek için yapar . Çok tuzlu su (10% ), genellikle dekapaj gıda koruma gibi etkili bir araçtır neden olan, büyüyen bütün patojenik bakterileri engeller .
Electroylte Dengesizlikler

Elektrolitler elektronik hücre içinde enerjideğişimi için izin iyonlar tahsil edilir. Elektrolitler dengesiz veya yetersiz hale geldiğinde , hücreler düzgün çalışamaz . Salt aslında bir elektrolit olup, bakteriyel hücreler, bir yüksek tuzlu ortama maruz kaldıkları zaman , bu hücrede kendi içinde bir elektrolit dengesizliği neden olur.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]