| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Genç Obezite Üzerine Gerçekler

Genç obezite, 20. yüzyılın son on yılında ve 21. yüzyılın ilk on yılında epidemik oranlara yaklaşan bir şeye önemli ölçüde artmıştır. Gelecekteki sağlık, genç şişmanlıktaki artıştan kaynaklanmaktadır. Obez olan gençler genellikle obez yetişkin haline gelir, bu da onları kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet ve bazı kanser türlerinde daha yüksek bir risk altına sokar. 5 ila 15 yaş arasındaki aşırı kilolu ve obez çocukların yüzde altmışı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve anormal glukoz toleransı gibi kalp hastalığı için en az bir risk faktörüne sahiptir. Genç şişmanlığın psikolojik maliyetleri de derindir. Obezite özgüvenini bozar ve bazen stres ve klinik depresyona neden olur.

Artış

Son 30 yılda, 1980'den 2010'a kadar, çocuklar ve gençler arasındaki obezite, Let's Move'a göre üç kat arttı Beyaz Saray, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü, Tarım ve Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çocuk ve genç obezitesine karşı kampanya. Bir obez çocuk veya genç, ideal vücut ağırlıklarından en az yüzde 20 daha ağır olan çocuktur. Amerika'daki her üç çocuktan biri aşırı kilolu veya obez. Afro-Amerikan ve Hispanik topluluklarındaki çocukların ve gençlerin yüzde 40'ı aşırı kilolu veya obezdir. Bu eğilim devam ederse, 2000 yılında veya daha sonra doğmuş her üç çocuktan biri, büyük ölçüde obezitenin neden olduğu bir hastalık olan tip 2 diyabet hastası olacaktır.

Obezite Nedenleri

Egzersiz eksikliği ve sağlıksız diyetler "prime causes of obesity.", 3, [[Let's Move'a göre, 8 ila 18 yaş arasındaki çocuklar ve gençler, bilgisayarları kullanarak, TV izleyerek, video oyunları oynayarak ve diğer elektronik ortamları kullanarak günde 7-1 /2 saat harcıyorlar. Lisedeki gençler, önerilen fiziksel uygunluk seviyesinin sadece yüzde 33'ünü alır. Yiyeceklerin porsiyon boyutları 1980'den 2010'a iki ila beş kat arttı. Çocuklar ve gençler 1980'de ortalama bir atıştırmalık yediler. 2010'da ortalama üç atıştırmalık yediler. Ayrıca, gençler tarafından şeker ve fast-food tüketimi her zaman yüksek bir düzeydedir.

Gençlere Yetişkinler

Amerikan Çocuk Akademisi'ne göre & Ergen Psikiyatrisi, 10 ile 13 yaş arasındaki obez çocukların yüzde 80'i obez yetişkin olma şansına sahiptir. Bir ebeveynin obez olması durumunda, çocuklarının veya gençlerinin yüzde 50'sinin obez olma şansı vardır ve her iki ebeveyn de obezse, şansları daha da yüksektir. Çocuklarda ve gençlerde obezitenin yüzde 1'inden azına doğal fiziksel problemler neden olmaktadır. Obezitenin diğer yüzde 99'u zayıf beslenme alışkanlıkları, egzersiz eksikliği, ailede obezite öyküsü ve düşük özgüven ve depresyon veya diğer duygusal problemler gibi diğer faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Sağlık Etkileri

Obezite, gençlerin sağlığını zayıflatır. Yaşam süresini kısaltabilir. Strese neden olur - aşırı kilolu ergenler genellikle alay ve zorbalıklara maruz kalırlar. Beden imgesi gençler için önemlidir ve obezite gençlik depresyonuna ve diğer akıl hastalıklarına neden olabilir. Bazı araştırmalar obez çocukların ve gençlerin diğer çocukların yanı sıra öğrenmediğini de göstermektedir. Ebeveynler ve obez çocukları statükoyu değiştirmek için adımlar atabilir. Örneğin, tüm ailenin yeme şeklini değiştirmek, genç şişmanlık insidansını azaltabilir, çünkü dört yıllık bir süre boyunca tüketilen tam tahıl miktarı ile sağlıklı kilo arasında güçlü bir ilişki vardır.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]