| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | Koşullar Tedaviler | İrritabl Bağırsak Sendromu |

Sağlığı ve Hastalıkları

İrritabl Bağırsak Tanı

İrritabl bağırsakkalın bağırsak etkileyenen yaygın bozukluklardan biridir . Ulusal Sindirim Hastalıkları Bilgi Clearinghouse'a göre , yaklaşık bir beş Amerikalılardurum muzdarip . Bozukluğu kadınlarda daha sık görülür . IBS gibi kramp , ishal , şişkinlik , gaz ve kabızlık gibi belirtilere neden olmasına rağmen , IBS kanser gibi ciddi komplikasyonlara yol açmaz . Durum için bir tanı yapma kesin tanı için birden fazla testler gerekebilir . Roma Kriterleri

Roma kriterleri IBS ve diğer gastrointestinal bozukluklar için tanımlayıcı bir kriterdir . Bir doktor IBS teşhis önceMayo Clinic göre , spesifik belirti ve bulgularRoma kriterleri ile tespit edilmelidir . Bu kriterler altında, neredeyse 12 hafta sürer abdominal kramp ve ağrı olması gerekir . Ayrıca aşağıdaki gereksinimleri iki karşılaması gerekir : . Gibi , gevşek dışkı olan bir bağırsak hareketi ,dışkı içinde mukus veya şişkinlik için çalışırken süzme normal dışkı sahip olarak dışkı alışkanlıklarında değişiklik ,
süt ürünleri içinde bulunan şekerleri sindirmek için
Laktoz Testler

laktaz olarak bilinen bir enzim gerekir . Vücudun bu enzimi üretme yeteneğine sahip değilse , IBS benzer belirtiler olabilir . Sen kadar size nefesenzimi salgılanmasını olmadığını görmek için bir alkol ölçer gibi bir test almak gerekir . Daha sonra birkaç hafta boyunca süt ürünlerinden kaçınmak gerekebilir . Süt yemek değil semptomlarını iyileştirmek yardımcı olursa , o zaman laktoz intoleransı demektir . Eğer belirtiler muzdarip devam Ancak ,tanı IBS doğru yalın olacaktır .
Kan Testleri

Doktorunuz ekarte etmek için kan örnekleri alabilir diğer tıbbi koşulları dışarı . Mayo Clinic göre, buğday bir hassasiyet, Çölyak hastalığı , kontrol edilebilir . Çölyak hastalığı belirtileri ve IBS belirtileri taklit edebilir . Ayrıca Çölyak hastalığı tanısını doğrulamak için birkaç hafta boyunca buğday içeren ürünlere imtina istenebilir . Kan testleri negatif geri gel , ve hala belirtiler varsa , bir IBS tanı olasıdır .
Diğer Testler

diğer koşullar ekarte etmek için ilave testler tabi olabilir . Dışkı örnekleri olası bağırsak enfeksiyonları kontrol etmek için sipariş edilebilir , ya da kolon incelemek için kolonoskopi tabi olabilir . Esnek sigmoidoskopisigmoid olarak bilinen kolon, alt kısmı incelemek için kullanılır. A CT taraması da emin tümör yok orada yapmak için karın ve pelvis incelemek için sipariş edilebilir .
Kendine Yardım

Basit önlemler IBS sizi rahatlama sunmak yardımcı olabilir . Diyet değişiklikler genellikle uzun süreli rahatlama sağlayabilir . Eğer çalışan bir çözüm bulmak için önce bu diyet ile deneme için biraz zaman alacaktır . Genellikle lif IBS ile yardımcı olabilir . Mayo Clinic göre, Metamucil ve Citrucel almalıdır . Anahtar ek kramp ve gaz muzdarip kalmaz yavaş yavaş diyet içine lif dahil etmektir . Bazı gıdalar belirtileri tetikleyebilir . Bu besinler , alkol , çikolata , kafein , süt , lahana , fasulye ve brokoli sayılabilir. Bu gıdalar kaçınarak belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]