| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Aile Sağlığı |

Sağlığı ve Hastalıkları

Prematüre Bir Bebek Nasıl Bakıyor

Bekleyen ebeveynlerin çoğu, bebeklerinin prematüre olarak doğduğunu hayal etmiyorlar, ancak bu durum birçokları için bir gerçek. Erken doğan bebekler, erken gelişlerinden dolayı, hem doğumda hem de yaşamda sağlık sorunları için potansiyele sahiptir. Birçok anne-baba beklenmedik bir şekilde, erken doğmuş bebeklerinin hastanede büyümesi ve iyileşmesi gerektiği gibi hazırlanmadan iyileşmeleri gerektiği bir süre ile karşı karşıya kalır. Erken doğmuş bir bebek tam dönem doğmuş bir bebekten çok farklı görünebilir.

Prematüre

Tipik bir hamilelik yaklaşık 40 haftadır ve prematüre bir bebek 37. gebelik haftasından önce doğar. Dimes Mart Vakfı'na göre, her yıl yarım milyondan fazla prematüre bebek doğuyor ve bu oran yüzde 70'ten fazlası 34 ila 36 hafta arasında. Bebeklerin yüzde 1'inden azı 28 haftadan önce doğar.

Skin

Bebek ne kadar erken doğarsa, cilt görünümündeki fark o kadar belirgindir. Birkaç hafta erken doğan bebeklerde yarı saydam görünen ince bir cilde sahiptir. Cilt pembe ve parlak olabilir ve damarlar yüzeyin altında görülebilir. Erken doğan bebekler ayrıca vücutlarını örten ince ve yumuşak saçlara sahiptir. Buna lanugo adı verilir ve rahimde bulunur, ancak tam zamanlı bir bebekte doğumdan önce genellikle kaybolur.

Ağırlık

Prematüre bebekler daha az ağırlaşır, çünkü rahimde büyümek için fazla zaman olmadı. Bu nedenle, onlar küçük boyutta ve sık sık beş kiloluktan az. Erken doğan bebekler, doğumda bir yalıtım kaynağı olan kahverengi yağdan yoksundur. Bu bebekler sıcaklıklarını düzenleyemezler ve ısı kaybına yatkındırlar. Kahverengi yağ eksikliği, erken bebeğin küçük boyutuna ve ince görünümüne de katkıda bulunur.

Erken doğmuş bir bebek küçük ve az gelişmiş olduğu için tam süreli bir bebek kadar canlı değildir. Prematüre bir bebekte aktiviteler için zayıf bir ağlama ve daha az enerji vardır. Çoğu zaman uyuyabilir ve yemek için bile uyanamaz. Kas tonusu zayıf olabilir ve kolları ve bacakları sarkık görünecektir. Büyüdükçe, kas kuvveti ve artan enerji gelişecektir.

Erken doğmuş bir bebeğin beslenmesini solumasına ve düzenlemesine yardımcı olması için tıbbi cihazların yardımına ihtiyacı olabilir. Beslenme konusunda zorluk çekebilir ve yiyecekleri burundan giren ve midede biten bir tüpten geçirmesi gerekir. Anne sütü besinler için periyodik olarak bu tüpten pompalanır, ancak kullanılmadığında yüze bağlı kalır. Nefes almakta zorlanan bir bebek, ağzına giren ve yerine sabitlenen bir tüp içeren havalandırma gerektirebilir. Tüp, nefes almaya yardımcı olmak için az miktarda oksijenli havayı doğrudan akciğerlere iten bir makineye bağlanır.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]