| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | Ruh Sağlığı | Ruhsal Hastalık ile başa çıkmak |

Sağlığı ve Hastalıkları

Eşlik Nedir

?Kelime " yandaş " birincil hastalığa ek olarak bir kişi var , ikincil veya üçüncül hastalıkları veya bozuklukları tanımlamak için kullanılır . Örneğin, uyuşturucu bağımlılığı genellikle diğer ruhsal hastalıklarla birliktelik olduğu söyleniyor . Bu ikincil veya üçüncül hastalıklar birbirleriyle veprimer hastalık ile etkileşim inanılmaktadır ve Uyuşturucu BağımlılığıUlusal Enstitüsü göre , her bir durumunprognoz ya da ders üzerinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir . Eştanı birden bir ilköğretim olmadanaynı kişi mevcut hastalıklar , ya da " index " bozukluk anlamına gelir multimorbiditede ile karıştırılmamalıdır değildir . Eştanı

modelleri birden bozuklukları eşlik kabul edilebilir olan birçok farklı yolu vardır . En basit bir hastalığınbaşka bir neden olan , doğrudan sebep olan . Ilişkili risk faktörü modelde ,iki hastalıklar içinrisk faktörleri yakından ilişkilidir - örneğin, sigara ve alkol bağımlılığı , anfizem ve karaciğer sirozu neden olabilir . Heterojen modelde ,iki hastalıklar içinrisk faktörleri birbirleriyle ilişkili değildir , ama ya bir risk faktörü ya hastalıkla ilgili olabilir - örneğin, sigara ve akciğer kanseri ve iskemik kalp hastalığı olan bir kişide mevcut olan yaş . Örneğin , gerilim baş ağrısı ve hipertansiyon feokromositoma belirtileri olan
Charlson Endeksi
- . Birlikteliğininson model iki ikincil hastalıklar üçüncü bir hastalığın belirtileri çıkması hangi , bağımsızlık

Charlson indeksi bozukluklarla birlikte bir hastada (yani bir yıl içinde , ölüm ) bir yıllık mortaliteolasılığını tahmin etmek için kullanılır . Bir hastanın skoru hesaplamak için birlikteliğinin 19 kategorileri kullanır ; puandaha yüksek ,daha büyük olasılıklahastayıl hayatta olmayacak olmasıdır . Charlson indeksidaha yaygın olarak kullanılan komorbidite ölçüm aracı olmasına rağmen , pek çok sağlık sağlayıcılar ve araştırmacılar şimdi 30 koşulları kullanılarak komorbidite ölçenElixhauser endeksi kullanıyor .
Ruhsal Hastalık

uyuşturucu bağımlılığıUlusal Enstitüsü Amerikan cezaevlerinde yüzde 45'i uyuşturucu bağımlılığı ile bir ruhsal hastalık komorbid duru olduğunu tahmin ediyor.

birlikteliğinen yaygın türlerinden biri olduğunu uyuşturucu bağımlılığı ve diğer ruhsal bozukluklar arasında . Bazı kullanıcılar , uyuşturucu kullanımı, şizofreni , bipolar bozukluk ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarır gizli . Bir ruhsal hastalık kendini ilaçlama diğerleri uyuşturucu bağımlısı haline . Örneğin, şizofreni ve nikotin bağımlılığı arasında güçlü bir bağlantı vardır . Araştırma şizofreni ile bağlantılıbeyin anormallikleri , özellikle nikotin ile bağlantılı (örneğin, dopamin salımını )faydalı etkilerini arttırdığını göstermiştir. Buna ek olarak , uyuşturucu bağımlılığı ve ruhsal bozukluklar genellikle genetik açıkları ve erken çocukluk travma gibiaynı temel faktörlere bağlıdır.
Tedavi

birçok ilaç olmuştur rağmen opioid , nikotin ve alkol bağımlılığıtedavisinde etkinliği kanıtlanmış , eşlik eden ruhsal hastalıklar için tedavi olarak bu ilaçların içine küçük bir araştırma olmuştur . Komorbid koşulları ile birçok uyuşturucu kullanıcıları da diyalektik davranış terapisi , iddialı toplum tedavisi ve hatta maruz kalma terapisi gibi davranışsal terapiler ile atılımlar ulaşmıştır. Fiziki komorbid durumlar genellikle hastalık yönetimi yönlerini paylaşmak yana , genellikle uzmanlar tarafından birlikte tedavi edilir . Örneğin, diyabet ve iskemik kalp hastalığı yanı sıra hipertansiyon gibi çeşitli kardiyovasküler risk faktörleri ile bir hastanın kardiyovasküler klinikte öncelikle ele alınacak .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]