| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | kanser | ağız Kanseri |

Sağlığı ve Hastalıkları

Dil Kanseri Hakkında

Dil kanseridil üzerinde tümörler ve lezyonlara neden olur ağız kanserinin yaygın bir şeklidir . Aslında, dudak kanseri hariç olmak üzere, dil kanseri ağız boşluğu kanseri en yaygın şeklidir. Başarılı bir tedavi içinanahtar dil kanserini tanımlamak için öğrenme çok önemlidir neden olan, erken tanıdır . 1
Türleri dil kanseri iki ana türü vardır

, ancak her ikisi de skuamöz hücreli karsinom vardır
Talimatlar . Kanser bulunan olduğufarktır. Oral dil skuamöz hücreli kanser , dilingörünen kısmı üzerinde bulunan bir tümördür. Dil tabanının skuamöz hücreli kanser kolayca görülebilirdilkısmı arkasında olan bölgede meydana gelir. Dilin bu iki alandadoku oldukça farklı olduğundan,iki kanserleriaynı şekilde tedavi edilmez .
Fonksiyon
2

Dil kanseri genellikle olarak başlar dil üzerinde kalın beyaz bir yama veya küçük yumru. Kanser sonunda açın ve yükseltilmiş jant ve kolayca kanama iç ülser dönüşecektir . Bu tümörler hızla yayıldı vedil sert hale gelmesine neden olabilir . Onlar da konuşurken ya da hızlı bir şekilde tedavi edilmezse yutma ile ilgili sorunlara neden olabilir . Dil kanserinin üssüdurumunda ,sorun önemli ölçüde büyüdü kadardilin bu kısmı görülemez çünkü genellikle tespit edilmez ve erken evre kanserleri genellikle çok ağrıya neden olmazlar .


Zaman Çerçevesi
3

Dil kanseri bilinen bir nedeni yok , ama yaş bir risk faktörü olarak görünmektedir . Kanseri nadiren daha genç 40 yaşında herkes görülür . Bu 60yaşın üzerinde olan kişiler , özellikle erkeklerde , en yaygın olanıdır. Erken aşamalarında onların kanser yakalamak Hastalar , yaklaşık yüzde 70 yüksek beş yıllık hastalıksız oranına sahip. Ancak, gelişmiş kadarhastalık yakalamak olmayanlar sadece yüzde 30 , beş yıllık hastalıksız oranı var .
Potansiyel
4

Araştırma henüz göstermedi dil kanseri neden olur. Bu durum için çok sayıda risk faktörleri, ancak vardır . Doğrudan veya ikinci el ya tütün dumanına maruziyetin, bir risk faktörüdür . Alkol tüketimi de dil kanseri gelişmeriskini artırır . Diğer bir risk faktörü , kronik bir viral enfeksiyonun , özellikle de Epstein -Barr Virüs yakalanmıştır . Bu tür son zamanlarda organ nakli geçirmiş olanlar gibi bastırılmış bir bağışıklık sistemi ile hastalar , aynı zamanda dil kanseri gelişimi için yüksek risk altında olabilir .
Kimliklezyonların


5
dil üzerinde mevcut olduğunu genellikle onlar dil kanseri olduğunda bir hasta göreceksiniz kiilk işareti vardır . Ağrı da geç evre kanserlerin belirtisi olabilir . Doktorlar bir tedavi seçmeden öncehastalığınyaygınlığını belirlemek için tanı araçları çeşitli kullanır . Bu x - ışınları , CT taramaları , MRI ve PET taramaları içerir . Tümör ulaşılabilir ise ,tümörün bir biyopsi genellikle kanser olduğunu doğrulamak için yapılır .
Önleme /Çözüm dil kanseri için
6

Tedavi bağlıdır kanserin türü ve aşaması. Genellikle sözlü dil kanserleri erken evre kanserler , genelliklelezyon kaldırmak için cerrahi ile tedavi edilebilir . Cerrahi konuşmak veya yutmakyeteneğine engel olsaydı , hekimler genellikle radyoterapi açın. Hastalık ileri ise, cerrahi, radyasyon ve kemoterapinin kombinasyonu olası kullanılacaktır. Bazı hastalar yutmak ya da konuşmak için nasıl relearn ameliyat sonrası rehabilitasyon geçmesi gerekir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]