| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | Alıntılar sokması | sivrisinek Alıntılar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Aedes aegypti Hakkında

Aedes aegypti sivrisinek belirli bir türünbilimsel adıdır . Bu hastalık için bulaşmaen iyi bilinen vektör nedeniyle ortak adı ,sarı humma sivrisinek olduğunu. Bu anda dünya çapında daha ciddi hastalıklar için ortak vektörler olduğu için sivrisinekler Aedes aegypti özel bir önem taşımaktadır. Sarı humma , dang humması veBatı Nil virüsü : Önemi

Aedes aegypti sivrisinek insanları etkileyen üç ciddi hastalıklarınen yaygın vektör olduğunu. Ayrıca, Ross River virüsü ve insanlardaki Murray Valley ensefalit yayılmasında karıştığı ve köpek ve kedilerde heartworms edilmiştir . ABD'de sivrisineklerin Çoğu türAedes aegypti sivrisinek oldukça sıradışı kılan , hastalık yaymazlar .
Coğrafya

Aedes aegypti sivrisinek başta tropikal bulunur ve subtropikal iklimlerde , hayatta kalmak için çok hafif bir kış gerektirir . Bununla birlikte, bazen sivrisinek yaz aylarında soğuk iklimlerde bulunur. Bu türler ile enfektedünyanın Alanları Meksika'nın güney Asya ,Pasifik adaları , kuzeydoğu Avustralya , Afrika'nıngüney yarısını , Güney Amerika'nınkuzey yarısını ve kıyı bölgelerini içerir . Aedes aegypti , özellikle Florida ve TexasRio Grande Valley,güney Amerika Birleşik Devletleri'nde bulundu .
Kimlik

Aedes aegypti sivrisinek küçüktür ve en sivrisinekler daha koyu , o en kolay , özelliklebacaklarda , berrak beyaz lekeler ile tanımlanır . Aktif üreme olduğunda buyaz aylarında en sık görülür . Aedes aegypti sivrisinek larvaları diğer sivrisinek larvaları benzemez , onlar küçük ve kahverengi kafaları tan beyazdır. Larva onlar hakkında çok küçük kurbağa yavruları gibi deniyordum ayakta su havuzlarında görülür .
Etkileri

Aedes aegypti sivrisinekısırığı başlangıçta küçük beyaz welt yaprak , hangi birkaç saat içinde büyük yetişir. Bu kenar şeridi kızarmış deri dairesel bir alan eşlik edebilir . Tüm sivrisinek sokması gibi , yoğun kaşıntı ve şişme bir düzleştirilmiş alanı üretebilir . Bu sivrisinekısırması sonucu Olağandışı belirtiler yüksek ateş ya da şiddetli baş ağrısı ortaya çıkar , özellikle bir doktor rapor edilmelidir . Bu belirtilersivrisinek tarafından iletilen bir enfeksiyonun belirtisi olabilir
Önleme /Çözüm

Aedes aegypti sivrisinekler ayakta su yumurtalarını ; . Kontrolünün en etkili yöntem olduğunu üreme gerekçesiyle ortadan kaldırır. Birdbaths , sığ havuzlar ve tıkanmış oluklar bu sivrisinek için ortak üreme alanları vardır . Sivrisinekler alacakaranlık ve şafak vakti en aktif olan ve ısırıkları bu zamanlarda en sık ortaya çıkar . Bir böcek DEET içeren kovucu veya permetrin kullanarak ısırılanşansını azaltacaktır .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]