| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | kanser | kemoterapi |

Sağlığı ve Hastalıkları

Kemoterapi Fiziksel Etkileri

pek çok faydaları kemoterapi kanser hastaları sunabilir olsa da , o da çok zararlı içinpotansiyele sahip olabilir , ve bazen , hatta ölümcül fiziksel yan etkileri . Hatırlanması gerekenönemli şey o yokvücudun hücrelerine gelince kemoterapi ayrımcı olmayan olmasıdır . İşte kemoterapi kaynaklanıyor olabilirfiziksel etkileri vardır . Kemik iliği

birçok kemoterapi maddelerinin bastırılması , böylece çeşitli kırmızı ve beyaz kan hücreleri üretmek için vücudun yeteneğinde bir tükenmesi neden olan , kemik iliği bileşenleri yok edecektir. Ilaç durduktan sonratedavi kurs veya programa bağlı olarak ,kemik iliği kurtarabilirsiniz . Bazen , bu kemik iliği depresyonu ve kan hücresi yıkımı yaşamı tehdit edici olabilir . Tedavi süresi uzun süreli olacak durumlarda, hastalar eritropotein gibi , ilaç yerleştirilir. Buvücudunihtiyaç duyulan hücreleri doldurmak ve onları bir daha normal dolaşımdaki seviyesini kazanmasına yardımcı olur . Düşük kırmızı kan hücreleri organ ve dokulara oksijen taşımak için vücudun bir depresif yeteneğini neden olabilir. Düşük beyaz kan hücreleri,vücudun enfeksiyona karşı yetersiz savunma için neden olabilir . Vakalarınbüyük çoğunluğunda
Saç Dökülmesi

, saç dökülmesi, ya da kaybı , yok kemoterapi ile ortaya çıkar. Bu, tipik olarak kullanılan özel bir ilaç ve tedavi uzunluğuna bağlıdır. Ayrıca, kadar saç kaybının derecesi ile ilgili olarak bireylerde değişebilir. Kemoterapisaç dökülmesi hemen hemen her zaman geçicidir ve yeniden büyüme ilaç stopaj hafta içinde oluşabilir . Saç dökülmesi hayatı tehdit değil, derin psikolojik ve sosyal etkileri olabilir .
Ağız
yaralar

Bazı kemoterapi ajanlarıgelişimine neden olabilir ağız ve /veya boğazda konulur. Bunun en önemli nedeni, ağız ve boğaz mukus zarınınhücreleri hızla bölünen hücreler olmasıdır. Kemoterapi ilaçları yeterince normal olarak bu hücreleri doldurmak içinvücudun yeteneğini etkileyebilir .
Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusma da yan etkisi hakkındaen çok endişe olabilir kemoterapi . Gelişmeler sürekli olarak daha az ve daha az ciddi yan etkileri , bulantı ve kusma ilaçların geliştirilmesinde yapılırken hiç mevcut olmaya devam etmektedir. Çoğunlukla, mide bulantısı ve kusma , mide zarının tahriş ve gıda mide yaprak ince bağırsağınbaşından kısmıdır duodenum kaynaklanır. Bu astar tahriş olduğunda , bubeyninvücudun kusma merkezinin çeşitli sinirlerinuyarılması neden olabilir . Bulantı ve kusma damide gecikmiş boşalma , mekanik tıkanma veyabağırsak iltihabı ve tıkanıklığı gibi şeyler neden olabilir , bütün bunlarkemoterapi ajanları tarafından neden olabilir .
Organ Hasarı

için çok sayıda kemoterapi ajanlar olmayan ayırt edici nitelikte ve farklı şekillerde daha özel olarak tümör hedef geliştirilmiştir ilaç olmasına rağmen, organ ve organ sistemlerine hasar riski hiç mevcut kalır . bazı durumlarda, organlarazarar başka lehine ilacın kesilmesinden durdurulabilir . Diğer durumlarda ,organ hasarı kalıcı olabilir . Hiçbir organ hasarı itibaren gerçekten güvenli olmasına rağmen çok etkilenen ve kemoterapiden zarar görmüşorganların bazıları ,kalp , akciğer, karaciğer ve böbrek bulunur . Bazı durumlarda , organ hasarlarıetkileri hali hazırda geleneksel X - ışınları görünmüyor , ve kan testleri sadece önemli hasar meydana geldi ancak sonraorganlar üzerindeetkiler gösterebilir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]