| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | kanser | kemoterapi |

Sağlığı ve Hastalıkları

Kanser Kemoterapi Yan Etkileri

Kemoterapi hızla bölünen kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bir tedavi türüdür . Etkili bir tedavi olsa da , aynı zamanda hızlı bir süreç içinde sağlıklı hücrelerin bölünmesiyle yok biridir. En çok etkilenen hücre beyaz ve kırmızı kan hücreleri, sindirim sisteminde bulunan hücreler ve saç büyümesi için sorumlu olan hücrelerdir. Her bir kanser hastası deneyimleri yan etkilerkişi,kullanılan kemoterapi ilacın tipi ve doz vetedavi verilir , üzerindenyoluna bağlıdır. Nötropeni

Bu, beyaz kan hücrelerinde bir azalma için gelişen bir durumdur . Bu hücreler enfeksiyonla mücadele için ve enfeksiyon için savunmasız olmak , ama aynı zamanda planlanan kemoterapi tedavisi almak için çok zayıf değil, sadece neden olabilirvücut tarafından ihtiyaç vardır . Beyaz kan hücrelerinde bir azalma gösterebilir belirtileri vardır. Bunlar , idrar yaparken burun tıkanıklığı , ateş ve titreme yanma içerir.Kemoterapi ilaçları kırmızı kan hücre sayısı azalmıştır zaman
Anemi

Bu yan etki oluşur . Bu hücrelervücudunorgan ve kaslaraoksijeni akciğerlerden taşıyan sorumludur . Kırmızı kan hücre sayısı sizin tedavilerin tarafından etkilenmiş olabilir Belirtileri baş dönmesi , sinirlilik , yorgunluk , tükendiğinde duygu ve düşük kan basıncı sayılabilir .
Thromboycytopenia

Bu kolayca ve aşırı kanama morarma sonuçlanan , düşük trombosit sayısı ile sonuçlanan bir durumdur . Bu yan etki genellikleuygulanan tedavi olmuştur 6-10 gün sonra ortaya çıkar vehastanın trombosit sayısı arttıkça önce birkaç gün sürebilir . Bu yan etki belirtilerihastanın dışkı ya da idrar ve baş ağrısı ya da görünür düzgün pıhtı kan için bir yetersizlik , diş eti kanamalarına ve /veya burun kanaması , kan bulunmaktadır.
Saç Dökülmesi

Bu

kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının yaşadığıen sık görülen yan etkilerinden biridir . Saç dökülmesi 2 ila 3 hafta İlk tedaviden sonra gerçekleşebilir , vebacaklarakafasındantüm vücudu etkileyebilir . Saç dökülmesininşiddeti kullanılankemoterapi ilaç bağlıdır vetedavileri bitmiş kezsaç tekrar çıkar rağmen ,saç daha önce vardısaç farklı görünebilir .
Bulantı ve Kusma

Bu aynı zamanda ortak bir kemoterapinin yan etkisi veen zayıflatıcı olarak kullanılır . Ancak , yeni bir anti - kusma ilaçlarınoluşturulması önemli ölçüde bu etkiyi azaltmak için yardımcı oldu . Bulantı ve kusma ( akut ) aniden görünebilir , veya ( beklenti ) gecikebilir . Birden fazla kemoterapi ilaçkanser tedavisinde kullanıldığında daha sık olur bir yan etkidir .Kemoterapi ilaçları zarar zaman
Ağız Yaraları

Bu meydana ağız , GI ve boğazastar hücreleri. Bu mukozit olarak adlandırılan bir durum olarak bilinir. Hastalar genellikle tedavi başladıktan sonra 10 gün içindeyaralar gelişir. Bu yaralar ,ağız viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gelişmektehastanın daha yatkın hale zor konuşma yapmak , ve aynı zamanda nedeniyle gıda çiğnemek ve yutmak için bir yetersizlik , yetersiz beslenme ve kilo kaybına neden olabilir olabilir .
tat değişiklikler

Bu yan etki nedeniyletedavi vekanserin kendisi bir arada oluşabilir . Bu aynı zamanda, çünkü gıdatatdeğişikliği ağırlık değişimleri ve yetersiz beslenme neden olabilir . Bazı artan veya tatlılar , domates ve domates ürünleri için bir tiksinme ve tüm gıda tadı bu şekilde yapabilirağızda sürekli bir metalik tat , neden için gibi düşmüştür .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]