|  | Sağlığı ve Hastalıkları >  | Aile Sağlığı | genç Sağlık
Sağlığı ve Hastalıkları

Ergenlik Hakkında Bilgi

" Ergenlik " çocuğun vücut bir yetişkin bu dönüşür hangi aracılığıyla fiziksel değişimlerinsürecine başvurmak için kullanılanterimdir . Ergenlik sürecinde ,bireysel üreme yeteneğine sahip olur . Çocuğun beyninde belirli hormonlartestis veya yumurtalıkların iletilir zaman Ergenlik başlar . Ergenliksüreci bir çocuk diğerine oldukça önemli ölçüde değişebilir karşın kadınlarda

Karşı Erkeklerde

, genellikle kızlar erkeklerden daha ergenlik yaklaşık 1-2 yıl önce girin. Kızlar için ergenlikyaş ortalaması erkeklerdeyaş ortalaması çocuklar , yaklaşık altı yıl sonra bu kilometre taşına ulaşmak ise Kızlar , ergenlikbaşlangıcında yaklaşık dört yıl içinde üreme olgunluğuna ulaşması 10 ila 17 olan 9 14. etmektir .

erkeklerde ergenlik hakimhormonu testosteron olduğunu. Kadınlarda ,birincil hormon estradiol'dür
Fiziksel Değişiklikler - . Erkeklerde

erkeklerde ergenliğinilk belirtisi testislerinbüyüklüğü bir artış olduğunu. Testis işleyen sperm üretimi başlar , yani bu zamanda başlar . Ergenlik deneyim yoluyla kasık saçgörünüm sayılabilir fiziksel değişiklikler oluyor erkekler . Ayrıca , ergenlik döneminde , erkekler de sakal geliştirmek .

ergenlikbaşlangıcında , çocuklar bir büyüme atağı deneyim . Onlar kendi yüksekliğini artırarak ve kas geliştirme , büyümeye devam ediyor. Derinleştirmek - - Ergenlik döneminde Ayrıca , bir çocuğun sesi değişmeye başlar . Erkeklerde deneyim puberte sonrasında daha belirgin vücut kokusu
Fiziksel Değişiklikler - . Dişiler

Ergenlik dişilerin regl başlar . İlk regl sırasında ,yumurtalıklar henüz çalışmıyor olabilir . Ergenlik ilerledikçe Ancak, bir kadın yumurtlamak başlar ve üreme yeteneğine sahip etmez.

Onların göğüsler da gelişmeye başlar . Vücutları dakalça boyunca daha fazla ağırlıkeklenmesi ile değiştirin . Ergenlik başladığı gibi kadın kasık saç geliştirmek .

Dişiler aslında kendi sesleriyle minimal değişikliklere uğrarlar , ancak ergenlik ne erkek deneyimi gibi bir şey yok . Ergenlik başladığında Dişiler de daha belirgin vücut kokusu yaşayacaksınız .
Beslenme ve Ergenlik

Beslenme faktörleri ergenlikzamanlamasında önemli rol oynarlar . Fazla kalori ( bugün yaygındır ki ) tüketen gençler, özellikle kızlar , genç yaşta ergenliğe yaşamaya eğilimlidir.

Ayrıca, hayvansal protein daha yüksek tüketimi de ergenlik erken bir başlangıç ​​için bir sebep olarak kabul edilir . Öte yandan , diyet lifi, daha yüksek miktarlarda emme ergenlikbaşlamasını geciktirmek için düşünülmektedir. Kızlarda kalsiyum eksikliği de ergenliğin bir sonraki başlangıç ​​için hesap edebilirsiniz .
Genetik ve Çevre

Ergenlik başladığında iki temel etkenler belirler. Bir erkek ya da kız ergenlik başlaması muhtemeldir Birincisi , genetik yönetir . Bir gencin anne erken yaşta ergenliğe girmiş , bu onların çocukaynı deneyimi var olasıdır . Öte yandan ,aynı olasılıkla onların çocuk iledurum olmak " geç jimnastik pantolonu , sözde" bir gencin anne olsaydı .

çevre de ergenlikbaşlangıcı ile ilgili bir rol oynar . Örneğin , ergenlik yüksek rakımlarda yaşayan çocukların daha geç gerçekleşir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları https://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: [email protected]