| | Sağlığı ve Hastalıkları | sağlık Endüstrisi | Sağlık Sigortası |

Sağlığı ve Hastalıkları

Cobra Sigorta Kuralları

2013/4/12
COBRA ,Konsolide Bütçe Omnibus Azaltma Yasası , işçi bile istihdam sona erdikten sonra kendi sağlık sigortası devam etmesini sağlar . COBRAMy Sağlık Sigortası Danışmanı web sitesine göre , sağlayıcıları ve adaylar hem sıkı kurallar uygular. Sağlayıcı Gereksinimleri

COBRA altında , sağlık sigortası sağlayıcıları bir işi onların istihdam faydaları altında keyifaynı kapsama yapmamışlar işçilere sunmak gerekir . Işçi , ancak, şimdieski işverenden hiçbir yardımı ile ,tüm prim miktarı , artı herhangi bir artış öder .
Uygunluğu

umutlu , COBRA uygunluğu için hak kazanmak için Başvuranlaristihdam sonaanda grup sağlık sigortası teklif en az 21 çalışanı olan bir şirkette çalışmış olması şarttır . Uygunluk Diğer durumlarda boşanma , bir bağımlı kaybı , azaltılmış bir çalışma programı veya mevcut çalışanlara grup sağlık kapsamafesih içerir .
Süre

Başvuru onlar istihdam yerini terk ve 30 ila 60 gün onların son resmi iş günü sonra onların COBRA kapsama almadan önce COBRA hakkında bilgi almak gerekir. COBRA kapsama genellikle işçilerin bir sigorta sağlayıcıdan yeni kapsama garanti ,Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası veya HIPAA egzersiz hangi sonra , 18-36 ay çalışır .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com