| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Soğuk Yaraların Aşamaları

Soğuk yaralar, dudağınızın kenarında ortaya çıkabilecek küçük kabarcıklardır. Bunlar ayrıca ateş kabarcığı olarak da bilinir. Bazen acı verici ve sinir bozucu olabilirler. Soğuk yaralara Herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) neden olur. Virüsün Tip 1'i genital herpes'e neden olanla aynı ailededir. Bununla birlikte, genital herpes Herpes simpleks virüs tip 2'den (HSV-2) kaynaklanır. Soğuk yaralar çok bulaşıcıdır ve bir kişiden diğerine geçebilir.

Aşamalar

Soğuk yaralar normalde kabaca 6 ila 12 gün sürer. Soğuk bir yaranın geçtiği beş basamak vardır. Bunlar karıncalanma evresi, kabarık evre, ağlayan evre, sürünme evresi ve iyileşme evresidir.

Karıncalanma evresi, prodüksiyon evresi olarak da bilinir. Bu aşama 1-2 gün sürebilir. Bu aşamada, bir birey soğuk ağrının oluşmaya başladığı yerde karıncalanma hissi hissedebilir. Bu nokta kırmızı olabilir ve şişebilir.

Kabarma aşaması, sıvı dolu bir kabarcığın ortaya çıkacağı zamandır. Büyük bir kabarcık olabilir veya kümeler halinde oluşabilir. Bu evre normalde yaklaşık 2 gün sürer.

Ağlama evresi ülser evresi olarak da bilinir. Bu aşama en bulaşıcıdır, çünkü kabarcık parçalanacaktır ve içindeki sıvı sızacaktır. Bu evre 1 gün sürmelidir.

Sonraki 2 ila 3 gün boyunca soğuk yara izleri aşma aşamasında olacaktır. Soğuk yara kurumuş, aşınacak ve kabuklanacaktır. Scab düşene kadar virüs hala mevcut olabilir.

Scab düştükten sonra soğuk yara kaybolacaktır. Normalde iz bırakmaz. Bu, iyileşme aşamasının başlangıcıdır.

Tedavi

Şu anda, HSV-1'in tedavisi yoktur. Bir kişi bir kez sözleşmeye girdiğinde, vücudunda kalacaktır. Soğuk algınlığı salgınını önlemenin bir yolu yoktur, ancak ne kadar süreceğini etkileyebilecek ilaçlar vardır. Bir doktor, blister oluşmadan önce almak için bir antiviral ilaç reçete edebilir. Karıncalanma fark edilir edilmez kullanılmalıdır. Bu ilaç, virüsün bağışıklık sistemine savaşması için yeterli zamanı sağlayarak yayılma yeteneğini sınırlandırır.

Kişisel Bakım

Soğuk bir ağrının çok ağrılı olması durumunda, bölgeye uygulanan bir miktar buz yardımcı olabilir. Kullanılabilecek bazı reçetesiz satılan ilaçlar da var. Asetaminofen (Tylenol), aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Eğer soğuk yara bir çocukta ise, herhangi bir ilaç vermeden önce doktoruna danışın. Asla soğuk bir ağrılı kabarcığı sıkmaya çalışmayın ve hazır olmadan önce kabuğunu soymaya çalışmayın.

Önleme

Soğuk yaraların oluşmasını önlemenin birkaç yolu vardır. Bir yol, ellerinizi sık sık yıkamak, özellikle de soğuk bir yaraya dokunduktan veya krem ​​sürdükten sonra. Virüs almalarını önlemek için üşüten bir ağrı varken insanları öpmekten kaçının. Tıraş bıçağı veya tıraş makinesini başkalarıyla paylaşmayın. Ayrıca, soğuk bir ağrınız olduğunda havluları başkalarıyla paylaşmamak en iyisidir. Ayrıca, soğuk algınlığı ve grip gibi diğer virüslerden kaçınmak için yeterince sağlıklı kalmaya çalışın.

Ne Zaman Yardım Alınmalı

İdrar (bakteri dolu sarı bir sıvı) oluşursa veya hemen Fahrenheit 100.5 dereceden büyük bir sıcaklık. HIV veya kanser gibi zayıf bağışıklık sistemlerine neden olan bir hastalığınız varsa ayrıca bir doktor çağırın. Herhangi bir yeni yara çıkması halinde doktorunuzu bilgilendirin. Yüksek ateş geliştirirseniz, yutmaz veya kafanız karışmazsa acil servise gidin. Özel muamele ve /veya özel testlerden geçmeniz gerekebilir

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com