| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Bilekte Uyuşma

El bileği uyuşukluğu, bazıları yaşam tarzı değişiklikleriyle ve terapi veya ilaç gerektiren diğerleriyle düzeltmek için basit olabilen çeşitli problemlerden kaynaklanabilir. Eğer bilekleriniz sıkça uyuşuyorsa, sorunun kökenini ele almak ve iyileşme şansınızı artırmak için doktorunuz tarafından en kısa sürede kontrol altına alın.

Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu MedlinePlus'a göre, bileğinizdeki bir sinir sıkışıyor, bileğinizdeki uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı ve halsizliklerin sık görülen bir nedenidir. Karpal tünel sendromu da bu semptomlara parmaklarınızda neden olabilir ve başparmağınız ve ağrı dirseğinize kadar yayılabilir. Yazma, piyano çalma, yazma veya raketbol oynama gibi tekrarlanan hareketler yaparsanız karpal tünel sendromu gelişebilir. Aşırı kiloluysanız, diyabet veya romatoid artritiniz varsa veya hamilelik, menopoz, premenstrual sendrom veya yetersiz bir tiroid ile hormonal değişiklikler yaşarsanız, karpal tünel sendromu riskiniz de daha yüksektir. p> Karpal tünel, el bileğindeki uyuşukluk nedeni değildir. MedlinePlus'a göre, bileğinizdeki bir siniri yaralarsanız, omurganızdaki bir sinirde baskı varsa veya vücudunuzdaki bölgeye kanlanma yetersizliği varsa bile bilek uyuşması yaşayabilirsiniz. Multipl skleroz, migren, nöbet bozukluğu veya inme gibi sağlık sorunları da el bileğinde geçici veya kalıcı bir uyuşmaya neden olabilir. Vitamin eksiklikleri, böcek ısırmaları ve bazı ilaçlar da uyuşukluğa neden olabilir.

Tanı

Bilek uyuşması birçok durumdan kaynaklanıyor olabileceğinden, sorunun köküne ulaşmanın en iyi yolu resmi bir tanı koymaktır. . Doktorunuz tıbbi bir geçmiş toplayacak ve fizik muayene yapacak. Gerekirse, şunları yapabilir: hormon seviyelerini, elektrolitleri, kan şekeri, vitaminleri ve olası toksinleri kontrol etmek için kan örnekleri alabilir; görüntüleme testlerini kullanın; ve sinir hasarı veya kötü dolaşım gibi durumları kontrol etmek için sinir veya soğuk stimülasyon testini kullanın. Ayrıca, merkezi bir sinir sistemi bozukluğu yaşayabileceğinizi düşünüyorsa, omurganızdan sıvı alma (–spinal musluk veya lomber ponksiyon olarak adlandırılan bir prosedür) isteyebilir.

Tedavi

Tedavi planınız bilek uyuşukluğunun altında yatan nedene özgü. Örneğin doktorunuz, bir fizyoterapistle birlikte çalışmanızı ve karpal tünel sendromu semptomlarını azaltmak için egzersizler yapmanızı önerebilir. Evde bakım adımları aynı zamanda uyuşukluğun giderilmesinde de büyük bir rol oynayabilir. Örneğin, çalışma masanızdaki duruşunuzu değiştirmeniz veya bileğinizi tekrarlayan hareketlerin zorlanmasından kurtarmak için ara vermeniz gerekebilir. El bileği problemleriniz akut bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa, buz uygulamanız ve atel takmanız gerekebilir. Diğer bilek uyuşma nedenleri için vitamin takviyesi, reçeteli ilaçlar veya cerrahi bir işlem gerekebilir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com