| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Ağırlık Kaldırma Çalışmaları Sonrası Bir Yanma Hissetmeliyim mi?

Halter, zıt bir kuvvete veya ağırlığa karşı koyarken kaslarınızı oluşturan bir aktivitedir. Kas ölçünüzü artırmak için yeterli ağırlık kullanırsanız, kaslarınız çalışma kapasitelerine ulaştığında tipik olarak bir “yanık” hissedeceksiniz. Ayrıca, egzersiz yaptıktan sonraki dönemde kaslarınız parçalanıp kendilerini onarırken de ağrı hissedebilirsiniz.

Kas "Yakmak"

Ağırlıkları kaldırdığınızda, vücudunuz hareketlerinizi destekleyerek enerjiyi keserek enerji alır. Glikoz parçalandığında piruvat adı verilen başka bir madde oluşturur. Kaslarınızı çalıştırmaya devam ederken piruvat laktat veya laktik asit adı verilen başka bir maddeye dönüşür, bu da biraz daha uzun süre kalmanıza izin verir. Bununla birlikte, laktik asit ayrıca kaslarınızda hızla birikir ve genellikle halterle ilişkilendirilen “yanmayı” tetikler. Bu his, çalışmayı bırakıp vücudunuzu dinlendirmek için kaslarınızdan bir sinyal alır.

Kas Dokusunu İnşa Etmek

Halter, genç sub Kwan ve Len Kravitz'e göre, etkilenen kaslarınızın dokularında küçük çaplı hasara yol açar. New Mexico Üniversitesi’nin "Kaslar Nasıl Büyüyor?" Sonuç olarak, kas liflerinize verilen zarar uydu hücreleri olarak adlandırılan yakındaki hücrelerdeki aktiviteyi tetikler. Bu uydu hücreleri, hem sizin hem de yaralı dokularınızla birleşir. Dokularınıza kaynayan hücreler, hasarlı hücresel yapıları doldurarak mevcut kasınızı gençleştirir. Birbirlerine kaynayan hücreler, sırayla ekstra kas dokusu ve kas kütlesi ekleyen miyofibriller adı verilen yeni protein yapıları oluştururlar.

Gecikmeli Kas Ağrıları

Halter veya diğer ağır aktivitelerle ilişkili egzersiz sonrası ağrı Profesör Stephen M. Roth “Scientific American” da açıkladı ve kas dokunuzdaki zararlardan ve yakındaki dokuya çeşitli parçalanma maddelerinin salınmasından kaynaklanıyor. Tipik olarak, bu ağrı egzersizden sonraki 24 saat içinde ortaya çıkıyor ve en yüksek seviyeye ulaşıyor sonraki birkaç gün; Bu nedenle, gecikmeli başlangıçlı kas ağrıları veya DOMS olarak bilinir. DOMS ile ilişkili ağrının çoğu, kaldırılmış bir ağırlığı düşürdüğünüzde ve kaslarınızı eksantrik kasılma denilen bir kasılma şekline maruz bıraktığınızda ortaya çıkar.

Dikkat Edilecek Noktalar

Genellikle herhangi bir egzersiz sırasında yeterli ağırlığı kaldırmanız gerekir. Yaklaşık 12 tekrardan sonra kaslarınızı sıkın. Egzersizinizden birden fazla egzersiz yaparsanız, laktik asit seviyenizi düşürmek ve kaslarınızın çalışma kapasitesini artırmak için yeterince dinlenmelisiniz. Kaldırmadan sonra kaslarınıza yeniden birleşme ve büyüme şansı vermek için, vücudunuzun aynı kısmını üst üste iki veya daha fazla günde çalıştırmamalısınız. DOMS ile ilişkili ağrı genellikle hafiftir. Eğer keskin bir ağrı hissederseniz veya ilişkili eklemlerinizde ağrı veya şişlik yaşarsanız, muhtemelen çok fazla ağırlık kullanıyor veya çok fazla egzersiz tekrarı yapıyorsunuzdur. Daha fazla bilgi için doktorunuza ve sertifikalı bir eğitmene danışın.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com