| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Potasyum Gıda Alerjileri Belirtileri

Bir gıda alerjisi, bir gıdadaki belirli bir gıdaya veya belirli bir maddeye duyarlılıktır. Potasyum bisülfit ve potasyum metabisülfit bazı kişilerin alerjik olduğu ortak gıda katkı maddeleridir. Bu bileşikleri içeren yiyecekleri tüketmek rahatsız edici ve hatta ciddi yan etkileri tetikleyebilir. Semptomların çoğu yemekten bir dakika veya bir saat sonra ortaya çıkar. Alerji semptomları bireyler arasında farklılık gösterebilirken, insanların diğerlerinden daha sık tecrübe ettikleri bazı semptomlar vardır. Bu maddelere alerjik olduğunuzu biliyorsanız, en iyi tedavi önlemektir. Bu bileşikleri içeren yiyecek veya içecekleri içmekten kaçının. Yiyecek etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin ve yemek yerken nasıl hazırlandığını sormaktan çekinmeyin.

Mide Bulantısı /Kusma

Mide bulantısı, kusma, mide gibi yan etkileri olan insanlar var Potasyum katkıları içeren yiyecekleri tüketen kramplar veya ishal. Bunlar yaygın bir alerjik reaksiyon belirtisi olsa da, semptomlar devam ederse veya şiddetli olursa doktorunuza başvurun. Dışkı siyah ve katranlıysa veya kahve çekirdeği gibi göründüğüne kusarsanız, beklemeyin. Doktorunuzdan mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın.

Kas Zayıflığı

Yiyecek alerjisi veya intoleransı olan kişilerin kas ve eklem ağrıları yaşaması nadir değildir. Bununla birlikte, sıradışı kas zayıflığı ciddi bir alerjik reaksiyonun işareti olabilir. Bacaklarınız zayıf veya ağır hissediyorsa derhal doktorunuzu arayın veya ellerinizde, ayaklarınızda veya dudaklarınızda uyuşma veya karıncalanma hissederseniz. Karışıklık ve cansızlık gibi belirtiler daha ciddi bir reaksiyonun belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Potasyumun yüksek olduğu diyetler, benzer semptomları gösterebilen başka bir tıbbi durum olan hiperkalemiyi de tetikleyebilir. Bireyler zayıflık, uyuşukluk veya karıncalanma hissi, düzensiz kalp atışı, felç veya yorgunluk yaşayabilir. Tuz ikame maddelerinin veya potasyum takviyelerinin kullanılması bazen sebep olabilir.

Sorun Solunum

Anormal kalp atışı, yarış atımı, göğüste sıkışma ve solunum zorluğu, potasyum gıda alerjilerinin potansiyel olarak ciddi yan etkileridir. Sülfitlerin eklendiği gıda ürünlerini yiyen veya içen bazı kişiler, potasyum için alerjik bir reaksiyon yaşayabilir. Bu durumlarda, deri döküntüsü gelişebilir veya kişi nefes almakta zorlanabilir. Baş dönmesi veya bilinç kaybı, yaşamı tehdit edebilecek daha şiddetli bir yanıtın belirtileridir. Anafilaktik şok, ciddi bir gıda alerjisinin işaretidir ve acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. Boğulma tehlikesi ile yüz ve boğazda şişlik oluşabilir.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com