| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Farklı Narkotik İlaç Çeşitleri

Narkotik ağrı kesilmesinde değerli olan bağımlılık yaratan ilaçlardır; genellikle opioid olarak adlandırılırlar çünkü orijinal olarak doğal bir bitki maddesi olan afyondan yapılırlar. Şimdi, ağrı giderici için terapötik olarak kullanılan, doğal opioidlere benzer, insan yapımı birçok kimyasal madde var. Neredeyse tüm narkotikler uyuşukluk, bağımlılık, kabızlık, bulantı, kusma ve nefes almada yavaşlama gibi yan etkilere neden olmaktadır. Bütün bu ilaçlar, ağrı hissi ile ilişkili sinir hücreleri üzerindeki spesifik reseptörlere bağlanarak çalışırlar. Bazıları agonistler olarak adlandırılır, bu tür reseptörleri aktive etmeye çalışır, bazıları ise antagonistler olarak adlandırılır, bazı reseptörleri bloke eder. Karışık agonist-antagonist ilaçlar olarak adlandırılan diğerleri, diğerlerini bloke ederken ağrı ile ilişkili bazı reseptörleri aktive ederler.

Doğal Narkotik İlaçlar

Asya haşhaşından elde edilen afyondan elde edilen iki doğal narkotik ilaç morfindir; iki ve kodein. (ref 4) Morfin (Kadia, Avinza, Embeda, MS-Contin) kanser ağrısını, büyük ameliyat sonrası ağrıyı ve kalp krizi ağrısını hafifletmek ve ölümcül hastalarda yaşam sonunda nefes darlığını hafifletmek için kullanılır. Genellikle asetaminofen gibi diğer ağrı kesicilerle birlikte bulunan kodein, daha az şiddetli ağrı için, örneğin küçük yaralanma veya ameliyattan sonra ve öksürük kesici olarak kullanılır. Bu ilaçları zaman içinde kullanan kişiler fiziksel bağımlılık geliştirir, yani ilaç durdurulduğunda ajitasyon, ağrı, uykusuzluk, ishal, terleme ve hızlı kalp atışı gibi geri çekilme semptomları vardır.

Sentetik Narkotik İlaçlar

Eroin ve hidromorfon (Dilaudid), laboratuarda morfin değiştirilmesinden yapılan sentetik narkotiktir. Diğer benzer ilaçlar arasında oksikodon (OxyContin, Percocet) ve hidrokodon (Vicodin, Lortab, Norco); her ikisi de yaralanmalardan dolayı ağrı için kullanılır. Diğer narkotikler tamamen sentetik. Bunlardan biri fentanildir (Sublimaze, Actiq, Durogesic) ve anestezi, yoğun bakım ünitelerinde sedasyonda ve kanser ağrısı için uzun süre etkili yamalarda kullanılır. Diğer sentetik narkotikler, ameliyat sonrası ağrı için kullanılan meperidin (Demerol) ve geri çekilme tedavisi sırasında eroin yerine kullanılan metadondur (Dolophine). (refs 1,3)

Agonist Narkotik İlaçlar

Narkotikler reseptörlerine bağlandıklarında, karmaşık sinir ağlarında belirli sinir hücrelerinin elektriksel aktivitesini inhibe ederler ve böylece beyne ulaşan ağrı bilgisi miktarını azaltırlar. Bu tür reseptör aktivitesinin diğer sonuçları, öfori ve /veya uyuşukluk hissine ve solunumu yavaşlatmaya katkıda bulunabilir. Narkotiklerin bağırsaktaki reseptörlere bağlanması kabızlığa neden olur.

Daha Fazla Narkotik Kompleks Reseptör Etkileşimleri

Bazı narkotik ilaçlar yukarıda anlatıldığı gibi çalışabilir, daha sonra diğer reseptör tiplerini bloke ederek veya sadece hareket ederek Bazı opioid reseptörleri üzerindeki kısmi agonistler olarak, uyku hali, kabızlık, bağımlılık ve solunum depresyonu gibi sorunlu yan etkileri en aza indirebilir. Bu narkotiklerin örnekleri buprenorfin (Butrans), pentazosin (Talwin), nalbupin (Nubain) ve butorphanol'dür (Stadol). Bu ilaçlar örneğin yetersiz solunum riskini azaltan iyi bir ağrı kesici sağlayabilir. Yeni narkotik sentezi için devam eden çalışmalar, mevcut ilaçlarda bulunan sıkıntılı yan etkileri daha da azaltarak mükemmel bir ağrı kesici sağlayan ilaçlar bulmayı hedefliyor.

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com