| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | sağlık | Hastalıklar ve Yaralanmalar |

Sağlığı ve Hastalıkları

Karakafes Kökü Ekstresi Nedir?

Karakafes Avrupa ve Batı Asya'da doğal olarak yetişir ve kökleri ve yaprakları tıbbi preparatlarda kullanılır. Burkulma, morluk, yara, kırık kemik ve daha fazlasını tedavi etmek için karakafes kökü ekstresi içeren topikal ilaçları kullanabilirsiniz. Karakafes kökü ciddi sağlık riskleri oluşturan bazı toksik maddeler içerir, bu nedenle, bu bitki içeren herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Tarihçe

Tarihsel olarak, herbalistler karakafes kökü içeren oral ve topikal ilaçları kullandılar Kemiklerin iyileşmesini teşvik etmek, bitkiyi “birlikte çizilmek” anlamına gelen Latince adı Symphytum'u ve ortak kılçığı ve kemikli isimleri kazanmak. Herbalists, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre topikal olarak, yaralara, burkulmalara veya suşlara, morluklara ve varisli damarlara uygulamak için karakafes kökünden elde edilen kremleri kullandı. İnsanlar ayrıca, akciğer problemlerini, mide ülserlerini ve diğer gastrointestinal problemleri tedavi etmek için kökü de ağızdan aldı ve Michigan Sağlık Sisteminin belirtildiği gibi göz problemlerini ve tahrişlerini tedavi etmek için karakafesten yapılan bir göz yıkama kullanıldı. p> Bugün, aynı geleneksel amaçlar için karakafes kökü ekstresi içeren topikal veya oral ilaçlar kullanabilirsiniz. Bel ağrısı, burkulmalar ve suşlar, kemik kırıkları, morluklar, varisli damarlar, konjonktivit, cilt ülserleri ve küçük yaraları tedavi etmek için topikal karakafes kök ilaçlarını kullanabilirsiniz. Karakafes kökü ekstresi için önerilen kullanımlar olsa da, karakafes bitkisel ilaçları kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Etkilenen cilt bölgelerine karakafes uygulamak için, 3 ons taze veya University of Michigan Health System diyor ki, 1 ya da 15 dakika boyunca 1 pint suda soyulmuş kök ve sıvıya bir bez batırın. Ardından, her gün birkaç kez bezi cilt bölgesine yaklaşık 15 dakika uygulayabilirsiniz. Ayrıca yüzde 25'lik karakafes kökü ekstresi içeren merhemler veya kremler de kullanabilirsiniz. Bu uygulama yöntemini önce doktorunuzla tartışın.

İşlev

Karakafes kök, bitkinin iltihap önleyici ve ağrı giderici etkilerini sağlayan allantoin, rosmarik asit ve müsilaj denilen aktif bileşenleri içerir. Anıt Sloan-Kettering Cancer Center, özellikle de Rosmaric asit, akciğer damar yaralanmalarının önlenmesine yardımcı olabilir. Maalesef, karakafes kökü ayrıca toksik olan ve ciddi karaciğer hasarı veya hatta ölüme neden olabilecek büyük miktarda pirrolizidin alkaloitleri içerir. Bu nedenle karakafes kökü ekstresi iç hukuk yolları için önerilmemektedir.

Tıbbi Kanıtlar

Ayak bileği burkulmalarından muzdarip 142 kişiden oluşan 2004'te yapılan çift kör bir araştırma, karakafes kökü ekstresi kreminin uygulanmasının iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, ağrı ve şişlik, sekiz gün boyunca plaseboyla karşılaştırıldığında şişiyor. Memorial Sloan-Kettering Cancer Center'a göre, 2009'da yayınlanan bir başka çift kör klinik araştırma, karakafes kökü ekstresi merheminin akut sırt ağrısını tedavi etmeye yardımcı olduğunu buldu. 2006'da yayınlanan 220 kişiden oluşan üç haftalık bir çift kör çalışma, karakafes kökü ekstresi merheminin, diz osteoartriti ile ilgili semptomları plaseboya kıyasla azalttığını da buldu. 2007 tarihli bir fare çalışması, karakafes kökü ekstresinin hepatik kanser hücrelerinde antiproliferatif etkilere sahip olduğunu gösterdi. Son olarak, taze cilt aşınması olan 278 kişiden oluşan 2007 çift kör çalışması, yüzde 10 konsantrasyon karakafes kreminin uygulanmasının sadece iki ila üç gün sonra yara iyileşme hızını arttırdığını belirledi. Bu çalışmaların ve klinik çalışmaların hiçbiri, karakafes kökünün herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamadığından, karakafes ilaçlarını kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Uyarılar

Karakafes kökünde bulunan pirrolizidin alkaloitleri karaciğerinize ciddi şekilde zarar verebilir ve kanserojen olabilir. 1999'da yayınlanan bazı vakalar, insanların Karakafes kökü ekstresi kapsülleri veya çayları aldıktan sonra tehlikeli karaciğer problemleri veya karaciğer hastalığı geliştiğini bildirdi. Karakafes kök ekstresinin kısa süreli dahili kullanımı bile karaciğer yetmezliğine neden olabilir, hatta karaciğer nakli ihtiyacına yol açabilir. Aslında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, karakafes kökü içeren tüm takviyelerin, karaciğer toksisite riskleri nedeniyle mağaza raflarından çekilmesini emretti. Karakafes kök ilaçlarını ağız yoluyla aldığınızda karaciğer hasarı için en fazla risk altında olsanız da, topikal uygulamalar da tehlikeli olabilir, çünkü pirolizidin alkaloitlerini cildinizden emebilirsiniz. Bu nedenle, ilk önce bir sağlık uzmanıyla konuşmadan önce karakafes özleri kullanmamalı veya her günlük dozda 100 mcg'den fazla pirolizidin alkaloidi içeren özler kullanmamalısınız. Ayrıca, karakafes kökü özü kremlerini veya merhemlerini ard arda 10 günden uzun veya bir yılda altı haftadan fazla kullanmayın.

, , ] ]

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri sağlık
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com