| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | diyet Beslenme | Kilo Kontrolü |

Sağlığı ve Hastalıkları

Gıda Kombinasyonlar & Kilo Kaybı

uygun gıdateorisi birleştirerek veya trophology uygun kombinasyonlar gıdalar yemek , sindirim geliştirmek genel sağlık ve kilo düzenleyecek savunuyor . Yeme bu tarz savunanlar sadece yeni bulunan enerji ve canlılık yaşamaya bazı basit prensipleri takip , kalori saymak gerekmez iddia . Teori

Dr William Howard Hay ilk gıda1920'lerde birleştirme fikri tanıttı . O da birlikte tüketildiği zamanvücut düzgün nişasta ve proteinleri sindirmek olamaz teorize . Proteinin sindirim esas asidik ve alkali nişasta olduğu için, bunlar birlikte biriki sindirim süreci nötralize eder. Bu sindirim yavaşlar veproteinleri çürümez venişasta fermente - . , Gaz , şişkinlik , mide yanması , kramp , kabızlık , faul dışkı ve algılanan gıda intolerances gibi sindirim sorunları yaratma
Faydaları

sindirim sorunlarının kadar silmeye ek olarak , birleştirerek gıda sözde sizin vücut ağırlığı yönetmenize yardımcı olur . Gıda düzgün kombine ise savunucuları göre , sizin sindirim geliştirir ve daha iyi emilir . Bu da metabolizmanızı artırır ve enerji artar . Bütün bu kalori sayma veya aşırı açlık olmadan gerçekleşir .
Uzman Insight

Hiçbir araştırma trophology arkasındakiteorileri desteklemektedir. Daniel P. Reid tarafından Harvey Diamond tarafından ve " SağlıkTao , Seks ve Uzun Yaşam " :konu üzerine birkaç kitap "Yaşam için Yağ Değil Yaşam için Fit " dahil olmak üzere mevcuttur . Eğer , doğaya yakın gıdalar yemek için her gün çiğ sebze yiyin ve işlenmiş beyaz gıdalar önlemek içindiyet çağırır. Bu öneriler , temiz ve sağlıklı beslenme beslenme ve diğer savunucuları ile uygunluk gösterir .
Hususlar

birleştirerek uygun gıda kavramı sağlıksız değildir ve taze sebzeler üzerinde durmasıdır övgüye değer . Trophology özelliklerinden bazıları aslındaAtkins diyeti ( nişasta minimize edilir ve protein tek başına tüketilir ) ve yoğun protein kaynaklarını minimize çiğ gıda diyetleri görünür . Diyet çalışılıyor sebze tüketiminizi artırarak ve yüksek kalorili gıdalar işlenmiş minimize ederek kilo yardımcı olabilir . Eğer birleştirerek yemek sizin için karar verirseniz , yavaş gitmek ve vücudunuzun yeme yeni bir yol adapte olarak sabırlı olun .
Gıda Zorluklar

Daha karmaşık versiyonları birleştirerek var . Bunlar aynı anda ( yok et ve patates ) protein ve nişasta tüketmek için değil diyorlar, amaaynı öğünde birden fazla nişasta (pirinç ve fasulye ) veya proteinleri ( tavuk ve balık) birleştirerek önlemek için değil sadece . Ayrıca, asit ve nişasta ( sirke ve pirinç ) , şeker ve nişasta ( ekmek ve jöle ) ve asit ve protein ( limon ve tavuk ) bir karışımını kaçınmalısınız . Kavun süt gerektiği gibi yalnız yemiş olmalı . Onlar yemek bir Batı yolu ile uyumsuz olduğu gibi öğrenme ve bu kurallara bağlı kalarak zor olabilir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com