| | Sağlığı ve Hastalıkları >  | ameliyatlar İşlemleri | ameliyatları |

Sağlığı ve Hastalıkları

Cushing Hastalığı Cerrahi

Cushing hastalığı Cushing sendromutanısı vakaların yaklaşık % 70'ini oluşturur . Kadınlar beş kat daha fazladır erkeklerden daha Cushing hastalığı geliştirmek için vardır . Neyse ki , cerrahi tedavi çoğu durumda başarılı . Bilgiler

Cushing hastalığı, hipofiz andenomas olarak adlandırılan hipofiz bezi üzerinde yer alan bir ya da daha fazla tümör neden olduğu zaman Cushing sendromu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu tümörler genellikle kanser değildir ama onlarböbreküstü bezleri çok fazla kortizol üretmeye neden olabilir . Kortizol yüksekliğinin uzun süreli maruz kalma Cushing sendromu neden olur.
Tarihçe

Milli Adrenal Hastalıkları göre Vakfı , Cushing hastalığı ilk Dr Harvey Cushing tarafından teşhis edildi 1932 . Dr Cushing 1912 yılında bir kadın hastadabelirti ve bu hastalığın belirtileri belirtti ve daha sonra bu belirtilerhipofiz bezinde anormallikler neden kortizol bir aşırı kaynaklandığını belirlemek mümkün oldu vardı . Geçmişte , Cushing hastalığı ameliyatla kortizol üretimini durdurmak için tamamenböbreküstü bezleri kaldırılarak tedavi edildi , ancak bu yöntem adrenal yetmezliğine neden ve bazen geliştirmek için Nelson sendromu olarak bilinen büyük tümör oluşumuna neden olur .

Cushing hastalığının belirlenmesi

belirtileri diğer belirtiler arasında şişirilmiş karın , akne , depresyon , diyabet , baş ağrısı , iktidarsızlık , kilo alımı ve kadınlarda aşırı yüz saç , ince kollarını ve bacaklarını da . Testler önce vücutta çok fazla kortizol olup olmadığını belirlemek için yapılması gerekir. Bu 24 saatlik idrar testleri , gece yarısı plazma testleri ve gece tükürük testleri içerir . Cushing sendromu tanısı konduktan sonra hipofiz andenomasnedeni ise , örneğin BT ve MRI gibi ek testler Cushing hastalığı tanısı yol belirleyecek .
Tedavi

hipofiz ameliyat vücutta çok fazla kortizolnedeni hipofiz andenomas olduğu tespit edilmiştir önerilen tedavi yöntemidir. Bu ameliyat % 80 başarı oranına sahip vecerrahi başarısız olursa , genellikle eşit derecede iyimser bir başarı oranı ile tekrar edilebilir . Cerrahburun deliğindenhipofiz bezi erişmek için ince araçlar ve özel bir mikroskop kullanır . Eğer tedavi edilmezse
Outlook

Cushing hastalığı ağır hastalık ve hatta ölüme neden olabilir . Bazı durumlarda , ameliyat sırasında çıkarılan tümör tekrar büyümeye ve ek cerrahi veya radyasyon tedavisi gerekebilir . Doktorlar kontrol kortizol seviyeleri yardımcı ve ek doku hasarını önlemek için ketokonazol, mitotan , aminoglutethimide metirapon gibi ilaçlar reçete edebilir .

sağlık Endüstrisi Ruh Sağlığı Kamu Sağlığı Güvenliği ameliyatlar İşlemleri
Telif hakkı © Sağlığı ve Hastalıkları http://turk.globalbizfin.com Tüm hakları saklıdır
Bize ulaşın: web@globalbizfin.com